30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İlk Deniz Üstü RES Yarışmasının Başvuru Süresi Dolmak Üzere!

ANKARA (Enerji Portalı) – Rüzgar enerjisine dayalı deniz üstü santralleri kurulmasına ile ilgili düzenlenecek olan  yarışma için başvurusu süresi 23.10.2018 tarihinde sona erecek.

Bilindiği üzere, 21 Haziran 2018 tarihli 3045 sayılısı Resmi Gazete’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan “Rüzgar Enerjisine Dayalı Deniz Üstü Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin” bir yarışma ilanı yayınlanmıştı. Türkiye’nin ilk deniz üstü rüzgar enerjisi santralinin yapım yarışması ilanı için başvurusu süresi önümüzdeki Salı günü saat 12:00’ de dolacak.

1200 MWe gücündeki deniz üstü rüzgar enerjisi santrallerinin kurulması için verilen ilanda, şartname bedeli 20.000 (yirmibin) TL olarak belirlenmiştir. Başvuru sırasında ise bakanlık 1 yıl süreli, tamamen ve kısmen nakde çevrilebilir, limit dışı ve 20 (yirmi) milyon ABD Doları tutarında teminat mektubu istemektedir.

Yarışma başlangıç tavan fiyatı ise bakanlık tarafından 8,00 (sekiz) ABD Dolar-cent/kWh olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte bakanlık, üretim tesisinin ilk geçici kabulünün yapıldığı tarihten itibaren üretilen ilk 50 (elli) TWh miktarın sisteme verildiği süre boyunca alım garantisi veriyor.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz: ETKB_Offshore Yarışma İlanı

İlgili Konular: Deniz Üstü (Offshore) Rüzgar Enerjisi Santrali Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.