30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ilısu Projesi santral binasına 4 ünite rotor indirildi

Ilısu Projesi 16.Bölge Müdürlüğümüzde 6 üniteden oluşan her bir ünitesi 200 MW olan toplamda 1200 MW kurulu güce sahip Ilısu Barajı ve HES inşaatında santral binası ünite 4’ de elektromekanik montaj işinden önemli aşamalardan biri olan 460 ton ağırlığında.

Ilısu Projesi 16.Bölge Müdürlüğümüzde 6 üniteden oluşan her bir ünitesi 200 MW olan toplamda 1200 MW kurulu güce sahip Ilısu Barajı ve HES inşaatında santral binası ünite 4’ de elektromekanik montaj işinden önemli aşamalardan biri olan 460 ton ağırlığında ve 8150 mm çapındaki rotor vinç yardımıyla başarılı bir şekilde indirildi.

DSİ’den yapılan açıklama şöyle “Ilısu Barajı ve HES Projemiz Ülkemizin 100 yıllık vizyonu içerisinde yer alan dünyanın en büyük su yapılarından birisi olup aynı zamanda GAP Projesinin iki ayağından birini teşkil etmektedir. Ilısu Barajı’nın Kurulu gücü 1.200 MW olup, yılda ortalama 4.12 milyar kWh enerji üretecektir. Ilısu Barajı ve HES ile sadece elektrik enerjisi üretiminden ülke ekonomisine yılda 1,4 milyar TL katkı sağlanacaktır “Ilısu Barajının enerji alanında ülke ekonomisine sağlayacağı katkı ile birlikte bölge insanımızın refah düzeyini yükselterek hayat tarzını yaşam kalitesini değiştirecektir. Projenin bölgedeki işsizlik sorununa da çare olacak, 4 000 kişiye istihdam alanı, aileleri ile birlikte 28 000 kişiye geçim kaynağı sağlanacaktır. Bu projenin enerjiye yönelik bir proje olmasının yanı sıra bölgenin kültürel, ekonomik ve sosyal alanda gelişmesinde de çok ciddi katkılar sağlayacaktır.”

batmanhabergazete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.