30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ilısu Barajı ve Yeni Hasankeyf İçin Toplantı Düzenlendi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Hasankeyf hakkında incelemeler yapıldı ve ardından DSİ Genel Müdürlüğü’nde toplantı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından özel görevlendirme ile  Ağustos ayı içerisinde Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Hasankeyf ilçesinde incelemelerde bulunan
>> Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve Mülga Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,
>> Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan,
>> Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı,
>> Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan,
>> Batman Valisi Hulusi Şahin, Batman Milletvekili Ziver Özdemir

ve beraberlerinde ki heyet bir dizi incelemede bulunarak, ardından düzenlenen toplantıda durum değerlendirmesi yaptılar.

Heyet sahada yapılan incelemeler neticesinde alınan kararları ve yapılan çalışmaları görüşmek üzere 18 Eylül tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper Toplantı salonunda düzenlenen koordinasyon toplantısında masaya yatırdırlar.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız’ın ev sahipliğinde gerçekleşen söz konusu toplantıya
>> Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve Mülga Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,
>> Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan,
>> Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı,
>> Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan,
>> Batman Valisi Hulusi Şahin, Batman Milletvekili Ziver Özdemir,  
>> Hasankeyf Belediye Başkanı A.Vahap Kusen,
>> DSİ, OGM TOKİ, Kültür Varlıkları ve Müzelerden ilgili Genel Müdür Yardımcıları,
>> Daire Başkanları,
>> DSİ Ilısu Bölge Müdürü ve ilgililer katıldılar.

3 ay içerisinde 750 milyon kilowatt saat enerji üretildi!

Açılış ve değerlendirme konuşmalarının ardından söz konusu toplantıda DSİ Ilısu Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı tarafından katılımcılara Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Hasankeyf yeni yerleşkesi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında sunum yapıldı.

Yapılan sunumların ardından yapılan çalışmalar üzerinde istişare ve durum değerlendirmesi yapıldı.

Dicle Nehri üzerinde yer alan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı’nın Kurulu gücü 1.200 MW olup, yıllık ortalama 4 milyar 120 milyon KWsaat enerji üretecektir. Temelden yüksekliği 135 metre, maksimum göl hacmi 10,625 milyar m3 olup 24 milyon m3 gövde hacmi ile Atatürk Barajından sonra ülkemizin 2. Büyük barajıdır. Ayrıca, Ilısu Barajı Önyüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu Baraj tipinde dolgu hacmi bakımından Dünyada 1. sırada yer almaktadır.

Sınıfında Dünyanın en büyük gövdesine sahip olan ve ülkemizin 4. büyük hidroelektrik santrali ve depolama hacmi bakımından Atatürk ve Keban Barajlarından sonra ülkemizin 3. Büyük barajı olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES’te ilk türbini 19 Mayıs 2020 tarihinde devreye alındı. Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı HES’te 19 Ağustos 2020 tarihine kadar 3 ay içerisinde 750 milyon kilowatt saat enerji üretilerek ülke ekonomisine yaklaşık 375 milyon TL katkı sağlandı.

Yeni Hasankeyf, mevcut Hasankeyf’in yaklaşık 6 katı alana sahip…

Ilısu Barajı müthiş elektrik enerjisi üretimi yanında yöre halkının hayat kalitesini de yükseltecektir. Yeniden yerleşim çalışmaları ile çarpık kentleşmenin hâkim olduğu eski yerleşim yerlerinin yerine modern altyapıya sahip ve birçok yönüyle örnek teşkil edecek yeni yerleşim yerleri kurulmuştur. Mevcut Hasankeyf ilçesinin yerleşim alanı 50,82 hektar iken yeniden yerleşim çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan Yeni Hasankeyf’in yerleşim alanı ise 294,86 hektardır. Diğer bir deyişle Yeni Hasankeyf yerleşim alanı, mevcut Hasankeyf’in yerleşim alanının yaklaşık 6 katı büyüklüktedir. Yeni Hasankeyf toplam yerleşim alanı eskisine nazaran 6 kat artarken, kamu binaları, yeşil alanlar ve sosyal donatıların alanı ise eskiye nazaran tam 10 kat daha fazladır.

Yeni Hasankeyf’te hem konutlar hem de kamu binaları bölgesel mimari esas alınarak inşa edilmiştir.

Tarihi Geçmişten Geleceğe TaşıdıkYeni Hasankeyf’te tarihi eserlerin sergileneceği kültürel ve eğitim alanı oluşturuldu. Başta Zeynel Bey Türbesi olmak üzere, birçok tarihi eser taşındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.