30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ilısu Barajı ve HES’inde Enerji Üretimi Test Süreci Başladı

MARDİN (Enerji Portalı) – Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) projesi kapsamında inşa edilen Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralinde (HES) enerji üretimine başlandı.

Ilısu Barajı ve HES İnşaatında 4.5 MW gücündeki yardımcı ünite ana şebeke ile senkronize hale getirildi ve ilk enerji üretimine geçildi. Ilısu Barajı ve HES inşaatının iç ihtiyaçlarını karşılayacak olan yardımcı ünitede 28 günlük tam kapasite çalışma test süreci 7 Mayıs tarihi itibarı başladı.

Ilısu Barajı ve HES‘in:

>> Maksimum işletme kotu 125 m,
>> Toplam depolama hacmi 10,625 milyar metreküp.

Ülke ekonomisine yılda 2,5 milyar TL katkı!

Ilısu barajında Baraj gölü 119,5 m yüksekliğe ve 9 milyar m3 hacme ulaştı. Her biri 200 MW kurulu gücündeki 6 adet türbinin ıslak testleri devam ediyor. Hatta Mayıs ayı içerisinde en az 1 türbini üretime geçecek.

Ülkemizin en önemli enerji projelerinden biri olan Ilısu Barajı ve HES Projesi ile yenilenebilir öz kaynakların kullanımıyla ülke ekonomisine yılda 2,5 milyar TL katkı sağlayacak.

Ilısu Barajı, başta Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illeri olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamının kalkınmasına katkı sağlayacak. Ayrıca Ilısu Barajı, Ülkemizin refahı ve sürdürülebilir kalkınmanın temini açısından hayati bir projedir. Böylece HES ile bölge huzurunu tesis edecek, enerji problemine ciddi katkı sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.