30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ilısu Barajı ve HES, 2021’de 4.120 GWh Enerji Üretecek

MARDİN (Enerji Portalı) – Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES’in 2020 de tamamlanacak ve yılda 4.120 GWh elektrik enerjisi üretecek.

Sınıfında Dünyanın en büyük gövdesine sahip olan ve ülkemizin 4. büyük hidroelektrik santrali Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES’te ilk türbin 19 Mayıs 2020 tarihinde devreye alındı.

19 Mayıs 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yolu ile iştirak ettiği, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in ise Ilısu Barajı Santral Binası’ndan katıldığı, “ilk türbinin hizmete alınma merasimi” ile ilk etapta 200 MW kurulu gücündeki türbin üretime başladı. 

Dicle Nehri üzerinde yer alan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı’nın Kurulu gücü 1.200 MW olup, yıllık ortalama 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretecek. Temelden yüksekliği 135 metre, maksimum göl hacmi 10,625 milyar m³ olup 24 milyon m3 gövde hacmi ile Atatürk Barajından sonra ülkemizin 2. büyük barajı olmasının yanı sıra Ilısu Barajı Önyüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu Baraj tipinde dolgu hacmi bakımından Dünyada 1. sırada yer alıyor.

2 ayda ülke ekonomisine yaklaşık 200 milyon TL katkı!

Ilısu barajında şimdiye kadar toplam 3 ünite devreye alındı ve bu ünitelerin geçici kabulü yapılarak EÜAŞ’ a devredildi. Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES’te iki ay içerisinde 400 milyon kilovatsaat enerji üretilerek ülke ekonomisine yaklaşık 200 milyon TL katkı sağlandı.

Geriye kalan diğer 3 ünitede ise  test çalışmaları devam etmekte olup 2020 yılı içerisinde tamamının devreye alınması planlanıyor. Böylece Ilısu barajı tamamlandığında ülke ekonomisine yılda 2.8 milyar TL katkı sağlayacak.

Ilısu Barajı hidroelektrik santrali:
>> Her biri 200 MW gücünde 6 türbinden oluşmaktadır.
>> Toplam kurulu gücü 1.200 MW olan santral devreye girdiğinde, yılda ortalama 4.120 GWh enerji üretimi gerçekleştirilecektir.
>> Ekonomiye sadece enerji üretiminden yıllık 2.8 milyar TL katkı sağlayacaktır.
>> Üreteceği yeşil enerji ile daha temiz ve yaşanabilir bir geleceğe de katkı sağlayacaktır.

Ilısu Barajı ve HES ile yüksek enerji üretiminin yanı sıra Ilısu Barajı’nda regüle edilen ve daha sonra inşa edilmesi hedeflenen Cizre Barajı’na bırakılan sularla Nusaybin, Cizre, İdil, Silopi Ovalarında toplam 765 000 dekar alanın modern teknikler ile sulanması ve yılda 1 Milyar 168 Milyon KWh enerji üretilmesi mümkün olabilecek. Cizre Barajı tamamlandığında yıllık 1 Milyar TL ilave gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

Ilısu Projesi; tarihi ve kültürel varlıklara verilen değerin bir göstergesi, temiz ve yenilenebilir enerji üretimi ile yaşanabilir bir çevre ve tüm zorluklara karşın projenin tamamlanması yönündeki azim ve kararlılığın bir simgesi olarak uzun yıllar ülkemize hizmet edecek.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.