30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Ilısu Barajı, GAP’ın En Önemli Unsurlarından Biridir”

MARDİN (Enerji Portalı) – Ilısu Barajı Enerji Santralinin 1. Türbini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans aracılığıyla katıldığı törenle dün (19 Mayıs) hizmete girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın video konferans aracılığıyla, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de santralin bulunduğu Mardin Dargeçit’ten Ilısu barajının açılış törenine katıldı.

Açılış törenine video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, santralin hayırlı olmasını diledi ve eserin projesinden inşasına tüm safhalarında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımına başlanan 2008’den bu yana kredisinden inşasına her aşamasında pek çok engellemeyle karşılaşılan barajın kararlılık sayesinde Türkiye’ye kazandırıldığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Terör örgütlerinden yurt dışındaki finans kuruluşlarına kadar yıllarca bu barajın yapımına engel olmak isteyen herkesin, bugün karşımızdaki eserin ihtişamı karşısında ezildiğine inanıyorum. Türkiye için Güneydoğu Anadolu Bölgemiz için ve bilhassa bu tesisten doğrudan faydalanacak şehirlerimiz için bugün, bayram günüdür. Özellikle başta ana muhalefet olmak üzere diğer muhalifler, hele hele aşırı uç muhalifler, özellikle buranın yapımı karşısında merak ediyorum acaba ne diyecekler. Zira şu anda bölgenin çiftçisi için, toprakları için en önemli sulama imkanlarından tutunuz içme suyuna varıncaya kadar her şey burada, enerji imkanlarına varıncaya kadar her şey burada. Karşımızda 18 yıldır tavizsiz uyguladığımız laf değil eser üretme siyasetimizin somut bir örneği duruyor. Kendi ülkesini yabancılara şikayet edenlere, kendi halkına silah çekenlere, kendi insanının kanını dökenlere verdiğimiz en güzel cevap işte, bu muhteşem eserdir. Ilısu Barajı‘ndan esecek barış, kardeşlik, refah ve huzur rüzgarı inanıyorum ki asırlar boyunca bu topraklarda dalga dalga kendini hissettirecektir.”

Ekonomiye yıllık 2,8 lira katkı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yıllık enerji üretim kapasitesi 4,1 milyar kilovatsaat olan hidroelektrik santralinin ilk etapta 200 megavat gücündeki birinci ünitesinin hizmete alındığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Her ay bir türbini hizmete vermek suretiyle yılsonuna kadar Ilısu‘yu tam kapasite faaliyete geçireceğiz. Ilısu’nun maliyeti, yeniden yerleşim, tarihi ve kültürel varlıkların korunması, inşaatı ve diğer harcamalarıyla birlikte toplamda 18 milyar lirayı buldu. Barajın inşası konusunda en çok istismar edilen Hasankeyf başta olmak üzere tüm tarihi ve kültürel varlıklar özenle korunmuştur. Sadece bu tür çalışmalar için 200 milyon liralık bir kaynak kullanılmıştır. Bu tesisin ekonomimize yıllık katkısının ise 2,8 milyar lira olmasını bekliyoruz. Temelde yüksekliği 135 metre, toplam su depolama hacmi 10,6 milyar metreküp olan Dicle Nehri‘ne taktığımız bu nadide gerdanlık, GAP‘ın da en önemli unsurlarından biridir.”

Eserin 1.200 megavatlık toplam kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük 4’üncü ve dolgu hacmi bakımından da 2’nci barajı olduğunu kaydeden Erdoğan, şunları dedi:

“Beton kaplı kaya dolgu baraj tipinde ise Ilısu, dünyada bir numaradır. Burada toplanan suları yakında inşa edeceğimiz Cizre Barajı’na bırakarak hem 1,1 milyar kilovatsaat enerji üretecek hem de 765 bin dekar araziyi sulayabileceğiz. İşte bütün bu arazileri sulamak suretiyle o suya hasret topraklar çiftçinin gönlüne su serpmiştir.”

“Yenilenebilir enerjide Türkiye, dünyada devrim gerçekleştiren ülkelerin başında gelen ülkelerden bir tanesidir.”

Son 18 yılda toplam 8 bin 362 tesisi ülkeye kazandırdıklarını dile getiren Erdoğan, şu ifadelerde bulundu:

“Türkiye, 2002 yılında 276 baraja sahipti. Biz buna 585 baraj daha ekledik. 17 baraj açılışını daha yapacağız ve bunları belki bir ay arayla belki daha kısa ama süratle bunların da açılışını yapıp inşallah bu yaz özellikle bu konuda bir zenginlik dönemi olacak. Enerjide, suda.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2002 yılında 97 hidroelektrik santraline sahip olduğunu, buna 584 hidroelektrik santrali daha eklediklerini belirterek şunu ekledi:

“Bu ne demektir biliyor musunuz? Yenilenebilir enerjide Türkiye, dünyada devrim gerçekleştiren ülkelerin başında gelen ülkelerden bir tanesidir.”

Erdoğan, Türkiye’nin 2002 yılında 228 sulama göletine sahip olduğunu, buna 385 gölet daha eklediklerini aktardı. Erdoğan, Türkiye’nin 2002 yılında 84 içme suyu tesisine sahip olduğunu, buna 247 tesis daha ekleyerek ülkeye 4,5 milyar metreküpe yakın sağlıklı içme suyu kazandırdıklarını söyledi.

“2020’de ülkeye enerjide 28,5 megavat kurulu güç katkı sağlanacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 18 yılda, 18 milyon dekar araziyi daha sulamaya açarak, üretimini katladığını, bereketlendirdiğini, aynı başarılı fotoğrafı tüm hizmet ve yatırım alanlarına teşmil etmenin mümkün olduğunu anlattı. Erdoğan, bitenlerin yanı sıra halen inşası süren, tamamlanmak üzerinde olan ve proje aşamasında olan pek çok yatırımın bulunduğunu belirtti.

Sadece 2020 yılında inşası tamamlanan 403 tesisi hizmete sunmayı planladıklarını ifade eden Erdoğan, hizmete alacakları bu yatırımların ülkeye katkısının:

  • Zirai gelirde 14 milyar lira,
  • Enerjide 28,5 megavat kurulu güç,
  • Taşkın korumada 4,5 milyon dekar,
  • İçme suyunda 4,5 milyon metreküp,
  • Toplulaştırmada 4,2 milyon hektar olduğunu,

hepsinin resmi açılışlarını önümüzdeki haftalar ve aylar içinde peyder pey gerçekleştireceklerini kaydetti.

Elektrik üretecek tribünün açılışı gerçekleştirildi!

Bitki ve hayvan üretimiyle iştigal eden vatandaşları sokağa çıkma kısıtlamasının dışında tuttuklarını anlatan Erdoğan, şunları aktardı:

“Örneğin ne Isparta’daki gül yetiştiren ne Karadeniz’in Artvin, Rize, Trabzon, Ordu, Giresun’daki çay toplayan, ne ülkemizin dört bir yanında hububatını eken, tarlasını sulayan, hayvanını otlatan üreticilerimiz için herhangi bir kısıtlama yoktur. Hep söylediğim gibi ülkemizde ekilmemiş tek karış toprak, harekete geçirilmemiş en küçük bir potansiyel bırakmadan hep birlikte çok çalışarak yeni döneme hazırlanacağız.”

>>Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali‘nin, ülkeye, bölgeye, millete hayırlı olmasını dileyen Erdoğan‘ın direktifi doğrultusunda:

>> Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez‘in butona basmasıyla,


>> Elektrik üretecek tribünün açılışı gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.