30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Ilısu Barajı, 4120 GWh Enerji Üretim Kapasitesine Sahip”

MARDİN (Enerji Portalı) – DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, GAP projesi kapsamında yapılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde (HES) incelemede bulundu.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap ve beraberlerindeki heyet 12 Mayıs Salı günü ilk olarak DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

DSİ Genel Müdür V. Kaya Yıldız ve beraberindeki heyet ardından Ilısu Barajında bir dizi incelemelerde bulundular. İncelemelerinin ardından DSİ Genel Müdür V. Kaya Yıldız, şu açıklamalarda bulundu:

“Bugün ekibimiz ile birlikte ülkemizin vizyon projelerinden 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahip olan Ilısu Barajımızda incelemelerde bulunduk. 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği üzere Ilısu Barajı’nda 6 türbinden 1.cisi 19 Mayıs 2020 tarihi itibariyle üretime geçecektir. Ülkemizin en önemli enerji projelerinden biri olan Ilısu Barajı ve HES Projesi bütün türbinleri devreye girdiğinde Ülke ekonomisine yılda 2,5 milyar TL katkı sağlayacaktır. Vatanımıza ve Milletimize hayırlı olsun.”

Ilısu Barajı, başta Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illeri olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamının kalkınmasına katkı sağlayacak. Ayrıca baraj, ülkemizin refahı ve sürdürülebilir kalkınmanın temini açısından hayati bir proje olup bölge huzurunu tesis edecek, enerji problemine ciddi katkı sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.