30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“İklim Değişikliğinin En Büyük Nedeni: Çarpık Kentleşme ve Fosil Yakıtlar”

İZMİR (Enerji Portalı) – Çevreci Enerji Derneği Başkanı Tolga Şallı, iklim değişikliğinin en büyük nedeninin çarpık kentleşme ve fosil yakıtlar olduğunu söyledi.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) İnovasyon Topluluğu’nun düzenlediği “Neden Yenilenebilir Enerji” isimli etkinlikte konuşan Şallı, nüfus artışı ve buna bağlı enerji tüketimi, kentlerin gelişimi adına ormansızlaştırma, plansız kentleşme, fosil yakıt kullanımı gibi nedenlerden dolayı iklim değişimi yaşandığına dikkat çekti. Şallı, dünyada tüketilen elektriğin neredeyse yüzde 70’inin fosil yakıtlardan üretildiğini, bu durumunsa iklim değişikliğindeki en büyük neden olduğunu belirtti.

İklim değişikliğinin kuraklık ve su kaynaklarının azalması ve kalitesizleşmesi gibi fiziksel olumsuzluklarının yanı sıra çok sayıda sosyal sorunu da beraberinde getirdiğini ifade eden Şallı, “Turizm olanaklarının sınırlanması ile sektörlerin olumsuz etkilenmesi, sahil kenarındaki yerleşim alanlarının risk altında olması, göçlerin artarak sosyal ve ekonomik zorluklara neden olması, sağlık maliyetlerinin artması, az gelişmiş ülkelerde krizlerin aşanması gibi de ekonomik ve sosyolojik etkiler tüm dünyayı etkilemektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik kullanımı bu olumsuz etkileri ortadan kaldırabilecek en önemli güçtür.” dedi.

“Elektrik üretmek için toplam 463 milyar dolarlık hammadde satın alındı.”

Türkiye’nin 2005-2015 yılları arasında, elektrik üretmek için toplam 463 milyar dolarlık hammadde satın aldığını vurgulayan Şallı, “Yıllık ortalama 46 milyar dolar olup cari açığın en önemli etkenlerinden biri de elektrik üretecek ham madde ithalatıdır. Kendi kaynaklarımızdan elektrik üretmek hem enerji bağımsızlığımızı sağlayacak hem de enerjinin çeşitliliği ve dağınıklığı ile bir savaş ortamında sanayi ve sağlık gibi önem arz eden hizmetlerin sürekliliği sağlanacaktır.” diye konuştu.

“Yenilenebilir enerji istihdam yaratmada ki önemli güçlerden biridir.”

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın dünya genelinde yaptığı yenilenebilir enerjide istihdam raporuna da değinen Şallı, rapora göre geçen yıl bu alanda 9 milyon 800 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Türkiye’de temiz enerji sektöründe geçen yıl 94 bin 400 kişinin istihdam edildiği bilgisini de aktaran Şallı, “Bu yönüyle de yenilenebilir enerji istihdam yaratmada ki önemli güçlerden biridir. Bir rüzgar enerji santralinin kurulu olduğu bölgede mevzuat gereği verimliliği etkileyecek yeni imar planı düzenlenemez. Santrallere sadece elektrik üretimi için lisans verilir ve yatırımcı elektrik üretmenin dışında başka bir ticari faaliyette bulunamaz. Stanford Üniversitesi’nin 2050 yılı projeksiyonuna göre, ülkemizin yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçmesiyle birlikte her yıl temizlenen hava ile ölümü engellenen kişi sayısı 19 bin 100 kişi ve önüne geçilecek sağlık masrafı 163.3 milyar dolar olarak belirlenmiştir.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.