30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İki Alışveriş Merkezine I-REC Yenilenebilir Enerji Sertifikası

ANKARA (Enerji Portalı) – Sürdürülebilir yaşamı destekleyen Akasya ve Akbatı, IRECS International tarafından verilen I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası almaya hak kazandı.

Akiş GYO bünyesinde bulunan Akasya ve Akbatı alışveriş merkezleri, yüzde 100 yenilenebilir yeşil enerjiye geçerek I-REC sertifikası aldı. Akasya ve Akbatı’nın, bu sertifika ile yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik kullanımı belgelenecek. Bu çalışma karbon salınımının azaltılmasına önemli bir katkı sağlarken, sistem sayesinde sürdürebilir yaşama da destek verilecek. Akasya ve Akbatı’da 2021 yılında kullanılacak elektrik tüketimi karşılığı yaklaşık 90.000 ağaç karşılığı karbon azalımı sağlanacağı ve ayrıca, 2031 yılına kadar bu karbon azalımının yaklaşık1.000.000ağaca eşdeğer şekilde elde edilmesi öngörülüyor.

RECS International tarafından geliştirilen, üretilen veya tüketilen elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifika sistemi olan I-REC Yenilebilir Enerjisi Sertifikası, Avrupa ve ABD’de yenilenebilir enerji yatırımlarını ve tüketimini yaygınlaştırmak amacı ile yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Türkiye’de mevcut senaryoda yenilenebilir enerji sertifikasyonu ulusal (YEK-G) ve uluslararası (I-REC) düzenlemeler doğrultusunda işlerlik gösteriyor. Türkiye’de yenilenebilir enerji santralleri 2015 yılından bu yana I-REC standardı kapsamında sertifikasyonu denetiminde yürütülüyor. Akasya ve Akbatı alışveriş merkezleri daha önce dünya genelinde 25 ülkede benimsenen bina çevresel değerlendirme sistemi olan BREEAM (Building Research Establishment-Environmental Assessment Method) Sürdürülebilir Bina Sertifikası ve bunun yanısıra Sıfır Atık Belgesi’ni de almaya hak kazanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.