30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

IKEA Ürünlerinin Yüzde 70’i Yenilenebilir ve Geri Dönüşümlü

HOLLANDA (Enerji Portalı) – IKEA’nın 2018 ürünlerinin % 60’ının yenilenebilir malzemelerden, %10’nun da geri dönüştürüldüğü açıklandı.

Dünyanın en büyük mobilya perakendecisi IKEA‘nın 2018 ürünlerinin % 60’ının yenilenebilir malzemelerden üretildiği açıklandı. Ayrıca şirket ürünlerinin % 10’unu ise Zaysan‘ın bildirdiği gibi geri dönüştürülmüş malzemeler içerdiğini ortaya koydu.

Inter IKEA CEO’su Torbjorn Loof şu açıklamalarda bulundu:

“Ölçeğimiz ve etkimizle, sürdürülebilir kalkınma için birlikte kalmak için 1 milyardan fazla insana ilham verme ve daha iyi bir yaşam sürmek için sınırlı bir kaynak kullanma potansiyeline sahibiz. Hammadde tedarikçilerimiz, müşterilerimiz ve iş ortaklarımız da dahil olmak üzere herkesle çalışma konusunda liderlik etmeye kararlıyız.”

Yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemeler IKEA‘nın aldığı tek çevre dostu önlem değildir. Şirket son zamanlarda evinizdeki havayı temizlemeye yardımcı olan % 90’dan fazla su ve tekstil tasarrufu sağlayan muslukları da tanıttı.

Inter IKEA Sürdürülebilirlik Müdürü Lena Pripp-Kovac, “Gerçek geri dönüşümün başarılması, insanların değişen yaşam tarzlarıyla tanışmak, ürün ömrünü uzatmak ve kaynakları daha akıllıca kullanmak anlamına geliyor.” dedi.

IKEA ayrıca kısa bir süre önce İngiltere’de 17 satış noktasında güneş panelleri sağlayan güneş paneli işine girdi. Firma, güneş paneli çatılı düşük maliyetli bir DIY evi geliştirmek için BMMYK ile işbirliği yaptı. 

Kaynak: Interesting Engineering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir