30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IKEA, Güneş ve Rüzgardan Ürettiği Enerjiyi Arz Edecek

İSVEÇ (Enerji Portalı) – İsveçli mobilya devi IKEA, eylül ayından itibaren güneş santralleri ve rüzgar türbinlerinden üretilen elektriği tüketiciye arz etmeye başlayacak.

İsveçli mobilya devi IKEA, enerji tedarikçisi Svea Solar ile birlikte eylül ayından itibaren güneş santralleri ve rüzgar türbinlerinden üretilen elektriği tüketiciye arz etmeye başlayacak. Svea Solar, IKEA’dan elektriği saatlik fiyatlarla alacak ve tüketiciye satacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre müşteriler, Oslo’daki Nord Pool Elektrik Borsası’nda işlem gören toptan elektrik fiyatına ek olarak sabit bir aylık ücret ödeyecek. Elektrik verilen kullanıcılar bir uygulama aracılığıyla kendi kullanımlarını takip edebilecek. Ayrıca abonelik sistemi üzerinden elektriği alacak hane sahipleri fazla elektriği de geri satabilecek.

IKEA’nın geleneksel perakende mobilya satışının dışında çok farklı bir sektör olan enerji alanına girmesi, şirketin daha farklı sektörlere de yönelebileceğinin bir işareti olarak algılanıyor. IKEA, hali hazırda güneş panelleri ve sigorta hizmetleri de sunuyor. Şirketin yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımın toplam 2,8 milyar doları bulduğu belirtiliyor.

Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.