30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İHH Arakan’da İnşa Ettiği 7 Bin 432 Evin Enerjisini Güneşten Sağladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Arakan’da inşa ettiği 7 bin 432 evin enerjisini güneş panellerinden sağladı.

İHH’dan yapılan açıklamada, özellikle barınma alanında yapılan çalışmaların Arakanlılara rahat bir nefes aldırdığı, bölgede bugüne kadar 7 bin 432 ev inşa edildiği kaydedildi.

Söz konusu evlere aynı zamanda güneş enerji paneli de kurulduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Böylelikle Arakanlılar, hem elektriğe hem de ışığa kavuşmuş oldu. Arakanlılar, tehcir edilmeden önce Myanmar’da da elektrikten yoksun bir hayat sürüyorlardı. Dünyanın dört bir yanından gelerek bölgede faaliyet yürüten uluslararası kuruluşlar tarafından böylesi bir projenin gerçekleştirilmemesi ise Türkiye farkını gözler önüne serdi. Bölgede bulunan hiçbir kampta elektrik ve ışık bulunmazken, kurulan güneş enerji panelleri sayesinde kamplar aydınlığa kavuştu.”

İHH, hayırseverlerin destekleriyle 5 bin 568 bambu evi daha inşa ederek bu sayıyı 13 bine tamamlayacak. İHH, ayrıca evlerin olduğu bölgelerde yürüme yolları, merdivenler, yeşillendirme ve çöp toplama çalışmaları da gerçekleştiriyor.

İnşa edilen bu evler, bölgede insani yardım çalışmaları yapan STK’lara Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından örnek olarak gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.