30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Iğdır Üniversitesi Enerjisini “Güneş”ten Alacak

IĞDIR (Enerji Portalı) – Iğdır Üniversitesi, Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü’nde 500 kilovatsaat gücünde kuracağı güneş enerji santraliyle (GES) bölgede yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının da yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, yaptığı açıklamada, hayata geçirecekleri GES projesinin, gelecek nesillere daha temiz ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için önemli bir fırsat olduğunu belirterek, projenin üniversite öncülüğünde hayata geçirilmesi için büyük uğraş verdiklerini anlattı.

GES’in, Türkiye’nin en hızlı gelişen sektörlerinden biri olduğuna işaret eden Alma, “Iğdır, Türkiye’nin en çok güneş alan illerinden bir tanesi. Bu açıdan bakıldığında güneş enerjisinden yararlanmak bizler için oldukça önemli. Iğdır’da bunun yolunu açmak amacıyla üniversitemiz kampüsünde 10 bin metre kare alanda 500 kilovatsaat gücünde güneş enerjisi santrali yapımına başladık.” diye konuştu.

Alma, böylesine önemli bir projenin bitmesiyle güneşten enerji üretimine başlayacaklarını söyleyerek, “Temiz bir enerji kaynağı olan güneş enerjisiyle gelecek nesillere daha temiz ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için bunun önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.