30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEEFA: Yeni Projeler İle Güneş Enerji Sektörünün Yükselişi Durdurulamıyor

Güneş enerjisi maliyetlerinin düşmesi ve teknolojideki  yenilikler, güneş enerjisi sektöründeki olumlu dönüşümüne yardımcı oluyor. IEEFA ( ABD merkezli Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü) tarafından hazırlanan yeni bir raporda, dünyadaki güneş enerjisi sektöründeki önemli gelişmeler ile birlikte sektörün önü açıldığını belirtiyor. Yüzen güneş enerjisinin yükselmesi ve teknoloji devi ağlarının PPA anlaşması ( enerji alım anlaşması ) ile birlikte enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir enerjiden sağladığından bahsediyor.

Küresel enerji piyasaları hızlı bir şekilde değişiyor.

Bloomberg New Energy Finance raporuna göre, küresel kurulu güneş enerjisi santrallerinin, geçen sene 98 GW olduğunu bildirdi. Bu rakam, 2016 yılına göre, Çin’in 53 GW’lık kurulu güçe ulaşması ile birlikte 2017 yılında dünya çapında toplam kurulu güçün yarısından fazlasını oluşturuyor.

Geçtiğimiz yıl rekor düşüş sağlayan tarifeleri sektörün gidişini belirledi. Dünyanın en büyük güneş enerjisi projesi, Çin’de Tengger’de 1,547 MW’lık bir proje ile gerçekleşti. Bununla birlikte gene Çin’de de rekor kıran 150 MW’lık yüzen güneş enerjisi kurulumu yapıldı.

Hindistan’ın ‘Endüstriyel Güneş Parkları’ geliştirilmesine yönelik itici gücü, Rajasthan’daki neredeyse 2.225 MW’lık Bhadla güneş sanayi parkının da dahil olduğu bir dizi büyük kamu hizmetleri ölçeğindeki inşaat çalışmalarını başlattı ve Gujarat Eyaleti, Nisan’ın duyurusuyla bunu aşmayı hedefliyor. Hedefleri 5 GW’lık kurulum.

Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü (IEEFA) tarafından hazırlanan bir rapor, neredeyse dünyanın en büyük 100 güneş enerji projesini incelerken, şuan hali hazırda kurulumu yapılan 14 projeyi de bu listenin içine katmış durumdadır.

Rapor aynı zamanda, mevcut santrallerden ya da kendi çatı santrallerinden, enerji yoğun veri merkezleri için teknoloji devleri Amazon, Microsoft ve Apple’ın  yenilenebilir enerji satın alım anlaşmaları’na ( PPA ) odaklanıyor. Kurumsal firmaların bu anlaşmaları ile birlikte güneş enerjisi sektöründe yeni bir rekor gelebileceği konusunda hemfikir.

Yüzen güneş enerji santrallerinin yükselişini vurgulayan rapor, Çin’in en büyük planlanan yüzen güneş santral projesi olan Anhui bölgesindeki 40 MW’lık projenin yanı sıra  Japonya, Endonezya, Güney Kore, Vietnam ve İngiltere gibi ülkelerde daha iddialı planlarının ve projelerinin olduğunu belirtiyor.Atık su arıtma tesislerinde, balık çiftliklerinde, çökmüş kömür madenleri gibi alanların güneş enerjisi potansiyelini inceliyor.

Gene IEEFA raporuna göre, konut, ticari ve endüstriyel çatı güneş enerjisi tesislerinin, geçen yıl 28 GW’yı aştığını ve bununda 2016 yılına göre % 27 artış kaydettiklerini not ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.