30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA:200 GW’lık Yenilenebilir Enerji Yatırımı Yapılmış Olacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından, Birleşmiş Milletler (BM) İklim Eylem Zirvesi öncesinde, 21 Ekim’de yayınlanacak “Yenilenebilir Enerji 2019 Raporu”na ilişkin bir açıklama yaptı.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı verilerine göre, dünyadaki toplam yenilenebilir enerji kapasitesi geçen yıl sonu itibarıyla 2 bin 351 GW (2,351 TW) olarak kayıtlara geçti.

Yapılan açıklamaya göre ise; yenilenebilir enerji kapasitesi bu yıl geçen yıla göre yüzde 12 artacak. Böylece yıl sonunda sisteme yaklaşık 200 GW (gigavat)’lık temiz enerji yatırımı dahil edilmiş olacak.

Yenilenebilir enerji yatırımlarında güneş enerjisi ilk sırada yer alacak…

küresel yenilenebilir enerji kapasitesi
Grafik 1: Yıllara Göre Yenilenebilir Enerji Kapasitesi Değişimi (Kahrengi: FV Güneş Enerjisi, Açık Mavi: Denizüstü Rüzgar Enerjisi, Koyu Yeşil: Kara Tipi Rüzgar Enerjisi, Açık Yeşil: Biyokütle Enerjisi, Lila: Diğer Yenilenebilir Enerji kaynaklarını temsil etmektedir)

Büyümede ilave güneş enerjisi yatırımları kilit rol oynayacak. Güneş enerjisinde bu yıl kurulu kapasite yüzde 17 artacak ve yaklaşık 115 GW’lık yatırım işletmeye girecek. Ayrıca güneş enerjisi kapasitesinde ilk kez bu yıl 100 GW seviyesi aşılmış olacak.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, yenilenebilir enerji yatırımlarının 2018’deki hayal kırıklığının ardından son 4 yıldaki en hızlı büyümesine ulaştığını belirtti.

15 GW’lık RES yatırımı yapılacak…

Rüzgar enerjisinde bu yıl yüzde 15 kapasite artışı gerçekleşecek. Böylece 53 GW ilave kapasite daha devreye alınacak. Bu kapasite artışında ABD ve Çin büyük pay sahibi olacak.

Bu yılki denizüstü (offshore) rüzgar enerjisi ilave kapasitesi ise AB ve Çin’deki yatırımlarla yaklaşık 5 gigavat seviyesinde gerçekleşecek.

“GES ve denizüstü RES maliyetleri düşüş eğiliminde.”

Güneş enerjisi kurulum fiyatlarında büyük düşüş yaşandığına dikkati çeken Birol, “Bununla birlikte, rüzgar enerjisi kapasitesi de güçlü bir şekilde artıyor. Denizüstü (offshore) rüzgar enerjisi de umut verici sinyaller veriyor.” diye aktardı.

Çin, yenilenebilir enerjisini en fazla artıran ülke olacak…

ülkelere göre yenilenebilir enerji kapasitesi eklemeleri
Grafik 2: Yıllara Göre Ülkelerin Eklediği Yenilenebilir Enerji Kapasiteleri

IEA’nın çalışmasına göre; Çin 2017 ve 2018 yıllarında olduğu gibi 2019 yılında da en fazla yenilenebilir enerji kapasitesini artıran ülke olacak. Çin, 2019 yılında yaklaşık 75 GW’lık bir ilave yenilenebilir enerji kapasitesi eklemiş olacak.

Çin’i izleyen yerler ise sırasıyla şöyle; Avrupa Birliği, ABD, Hindistan, Japonya ve Asya.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.