30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA “ Snapshot 2018 Of Global Photovoltaic Market” raporunu yayınlandı

Uluslararası Enerji Ajansı her yıl yayınladığı “Snapshot Of Global Photovoltaic Market” raporunun 2018 için olanını yayınladı. Buna göre;

Aslında sektörün çokta geçmiş yıllara dayanmamasına rağmen Yıllar bazında güneş enerjisi kurulum güç özeti tablosuna baktığımızda 2004 buna yana son derece hızlı yükselişi göze çarpıyor. 2017’de Çin’in hızlı yükselişi tüm Dünya ya oranla fark atmış gözüküyor.

Toplam Kurulu güç kapasitesindeki artışta oldukça umut verici 2017’de 400GW ulaşan Güneş Enerjisi Kurulu Güç’ü özellikle 2010’de itibaren nerdeyse katlanarak günümüze kadar gelmiş.

Güneş Enerji Sistemlerinin Bölgesel Kurulumlarına baktığımızda; yine Avrupa da kısmı büyüme ve yatay seyir, Amerika daki büyümeye oranla Asya Pasifik bölgesinin hızlı büyümesi oldukça etkileyici bir performansa sahip olarak göze çarpıyor.

Saha GES ve Çatılardaki Güneş Enerji kurulumları karşılaştırıldığında; Sahalara kurulumların 2016 dahil daha hızlı arttığı görülüyor. 2017 ‘de ise Sahalar hız kaybetmezken Çatı Kurulumlarındaki yükselişte oranı biraz daha dengeliyor.

2017 Güneş Enerjisi Panel Üretim Kapasitelerine göz attığımız ilk beş ülke Honduras, Almanya, Yunanistan, İtalya ve Japonya Olarak sıralanıyor. Türkiye ise 22 sırada yer alıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan “ Snapshot 2018 Of Global Photovoltaic Market” raporunda şu önemli başlıklar yer aldı.

Yıllar bazında güneş enerjisi kurulum kapasitesi
Yıllar bazında güneş enerjisi toplam kurulum kapasitesi (GW – DC)

 

Bölgesel Bazda güneş enerjisi toplam Kurulum Kapasitesi
2011-2017 Arasındaki Güneş Enerjisi Kurulum Alanları ( Çatı / Arazi )
Güneş Enerjisi Panel Üretim Kapasitesi 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.