30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA: Petrol ve Gaz Şirketleri Enerji Dönüşümüne Ayak Uyduramıyor

İSVİÇRE (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency ,IEA) tarafından Dünya Ekonomi Forumu (WEF) ile birlikte hazırlanan “Enerji Dönüşümünde Petrol ve Gaz Endüstrisi” raporu kamuoyu ile paylaşıldı.

“Enerji Dönüşümünde Petrol ve Gaz Endüstrisi (The Oil and Gas Industry in Energy Transitions)” raporu  50. Dünya Ekonomik  Forumu (World Economic Forum, WEF)’nda hükümet ve iş dünyası liderlerine sunuldu.

Dünyada temiz enerjiye geçiş için hızlı bir dönüşümün yaşandığı ifade edilen raporda, petrol ve gaz sektörünün sera gazı emisyonlarını azaltma çağrılarına karşılık verememesi, şirketlerin uzun dönemli kar hedeflerini olumsuz etkilediği kaydedildi.

Rapora göre, enerji dönüşümünün 2025’e ertelenmesi durumunda söz  konusu şirketlerin 950 milyar dolar, 2030’a ertelenmesi durumunda ise 1,2 trilyon  dolarlık sermayesinin atıl kalma riski bulunuyor.

Raporda petrol ve gaz endüstrisinin enerji dönüşümü için yapılan tespitlerin bazıları şöyle:

  • Petrol ve gaz endüstrisinin daha fazla yenilenebilir enerji yatırımı gerçekleştirmesi ve düşük karbon teknoloji yatırımlarını hızlandırmalı.
  • Elektrifikasyonun artması, fosil kaynaklara olan talebin azalması ve temiz teknolojilerin daha fazla kullanılmasıyla birlikte, petrol ve gaz şirketlerinin enerji dönüşümüne hızla ayak uydurması gerekiyor.

İlgili raporu aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

IEA Başkanı Fatih Birol, Enerji Dönüşümünde Petrol ve Gaz Endüstrisi raporuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, tüm şirketlerin enerji dönüşümünden etkileneceğini ve sektör paydaşlarının bu  dönüşüme nasıl cevap vereceğini düşünmesi gerektiğini belirtti.

“Sera gazı emisyon salımının yüzde 15’i petrol ve gazın üretiminden müşteriye giden süreçte meydana geliyor.”

Sektörde öncelikli olarak karbon ayak izinin düşürülmesi gerektiğine işaret eden Birol, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün itibarıyla, enerji sektörü kaynaklı sera gazı emisyon salımının yüzde 15’i petrol ve gazın üretiminden müşteriye giden süreçte meydana geliyor. Bu emisyonların büyük kısmı hızlı ve kolay bir şekilde azaltılabilir. Ayrıca, petrol ve gaz şirketleri derin tecrübeleri ve finansal imkanlarıyla daha fazla  yenilenebilir enerji kaynağının devreye alınmasını sağlamalı. Karbon yakalama, batarya ve hidrojen teknolojileri de geliştirilmeli. Petrol ve gaz endüstrisinin katkısı olmadan, bu teknolojiler istenilen ölçekte büyüyemez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.