30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA: Küresel Enerji Yatırımları Sabitlendi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (Internaitonal Energy Agency, IEA)’na göre küresel enerji yatırımları düşüşlerinden ardından sabitlendi.

IEA’ya göre 2018 yılında, küresel enerji yatırımı, üç yıllık düşüşün ardından 1,8 trilyon ABD Doları’nda sabit kaldı. Rezervine yakın petrol ve gaz ve kömür arzında daha fazla harcama yapılması, fosil yakıt bazlı üretim ve yenilenebilir enerji harcamalarındaki düşük harcama ile dengelendi.

Şekil 1: 2017 Yılına Göre 2018 Yılının Enerji Sektörlerinde Yapılan Yatırımların Durumu

IEA’ya göre, 2017 yılına göre geçtiğimiz yıl enerji yatırımlarından %1’lik bir düşüş yaşandı. Ajansa göre, bu düşüş Çin’in kömüre ve ABD’nin gaz sektörüne daha az harcama yapmasından kaynaklanıyor.

2018 yılında yaklaşık 800 milyon ABD doları yatırımla güç sektörüne yapılan yatırım, en büyük yatırım sektörü olan petrol ve gaz arzı sektörüne yapılan yatırımı geçti.

Güç yatırımlarında en fazla yatırım alan sektörler ise yenilenebilir enerji ve batarya teknolojileri oldu.

Kömür sektöründe ise yüzde 2’lik bir artış gerçekleşerek 100 milyon ABD Doları’na yakın bir yatırım yapıldı.

IEA, Akaryakıt ve gaz harcamalarında% 4’lük bir artışın daha yüksek bir petrol fiyatı ve kısa vadeli projeler ve şeyllere kayma ile desteklendiği ifade ediyor. Öte yandan, 2019 yılında planlanan yatırımların yüksek miktardaki talebi karşılamak için gerekenin çok altında olduğuna dikkat çekildi.

2018 yılında enerji verimliliğine yapılan yaklaşık 250 milyon ABD’lık yatırım ise nispeten istikrarlı bir durum ortaya koydu. Enerji verimliliği sektöründe; elektrikli araçların satışı artma eğilimi, ulaşımda enerji verimliliği durgunlaşma eğilimi gösterirken binalarda enerji verimliliği yatırımları ise düşüş eğilimi gösterdi.

Yenilenebilir kaynaklı ısı üretimi ve taşıma yatırımları 2017 yılına göre %1’lik bir düşüş gösterirken biyoyakıt tesisleri yapımına olan yatırımlar arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.