30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA Fars Körfezi’nde Yaşanlar Hakkında Açıklama Yaptı!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Fars körfezi (Basra Körfezi) ve Hürmüz boğazında gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve gerektiği takdirde harekete geçmek için beklediklerini belirtti.

Bir bildiri yayımlayan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Hürmüz boğazından enerjinin serbest intikali küresel ekonomi için hayati önem arz ettiğini, bu serbest intikal durumu korunması gerektiğini belirtti.

Fars Körfezi’nde gerginliklerin tırmanması petrol fiyatlarını arttırma yönünde etkileyebileceğini kaydeden Uluslararası Enerji Ajansı, Hürmüz Boğazı’ndan ham petrol intikali gerginliklerden etkilendiği takdirde piyasaların ihtiyacını bir süreliğine karşılamak için acil stoklara başvurmak gerektiğini ifade etti.

ABD, İran arasındaki gerginlik dinmiyor…

Amerika yönetimi son aylarda İran’a baskılarını arttırmak amacıyla Fars Körfezi’nde askeri varlığını arttırıyor ve Britanya gibi müttefikleri ile birlikte kışkırtıcı uygulamalarda bulunuyor.

Amerika’nın bu yöndeki en son hareketi İran hava sahasına bir casus İHA’yı sızdırmasıydı. Ancak casus İHA İran hava savunması tarafından avlanarak düşürüldü. Britanya yönetimi de 4 Temmuz’da Cebeli Tarık boğazından geçen İran’a ait bir petrol tankerine illegal bir şekilde el koydu. Bu gelişmenin ardından İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Deniz Kuvvetleri 19 Temmuz Cuma günü Britanya’ya ait Stena Impero adlı petrol tankerini uluslararası denizcilik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tevkif etti.

“Fars Körfezi’nde ecnebi askerlerin sayısının arttırılması bölgede askeri çatışma riskini artırıyor.”

Geçtiğimiz günlerde BM güvenlik konseyinde düzenlenen oturumda konuşan Rus diplomat Nebenzya, Fars Körfezi’nde ecnebi askerlerin sayısının arttırılması bölgede askeri çatışma riskini arttırdığını, bu durum yıkıcı sonuçları olabileceğini ifade etti.

Rus diplomat Nebenzya, Fars Körfezi’nde her türlü kriz, bölgesel barış ve güvenliği ve bölgede çatışmaların önlenmesi için sarf edilen uluslararası çabaları tehdit ettiğini vurguladı.

Rusya’nın BM daimi temsilcisi Nebenzya, Moskova yönetimi bu krizden ve çıkmazdan çıkış için bir plan hazırladığını belirterek, bölgede esnek bir toplu güvenlik mekanizmanın kurulması ve bölge ülkelerinin yüz yüze görüşmesinin zaruretine vurgu yaptı.

İsrail rejiminin Filistinlilerin evlerini yıkma girişimini eleştirdi…

Rus diplomat Nebenzya konuşmasının bir başka bölümünde de Batı Asya’nın bir numaralı meselesi olan Filistin meselesine işaret ederek, İsrail rejiminin Filistinlilerin evlerini yıkma girişimini eleştirdi.

Kaynak: ParsToday

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.