30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA: Denizüstü RES’lerin Kurulu Gücü 23 GW

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajası (IEA)’nın hazırlamış olduğu rapora göre, 2018 yılı itibariyle küresel denizüstü rüzgar enerjisi kurulu gücünün 23 GW olduğu belirtildi.

IEA (International Energy Agency)’nın geçtiğimiz Kasım ayında paylaşmış olduğu “Offshore Wind Outlook 2019” özel raporunda denizüstü rüzgar enerjisi el alındı.

Toplam beş bölümden ve 93 sayfadan oluşan raporda denizüstü rüzgar enerjisi sektörüne dair son durum ve gelecekteki öngörülen durumlar hakkında ayrıntılı şekilde değerlendirmeler yapılıyor.

Yıllık %30 büyüme oranı ile 1 GW’tan 23 GW’a gelindi…

Raporda 2010-2018 yılları arasındaki denizüstü rüzgar enerjisinin gelişimi hakkında bilgiler veriliyor. Buna göre, 2010 yılında 1 GW olan sektörün yıllık yaklaşık olarak %30 büyüme gerçekleştirerek 2018 yılında 23 GW’lık bir kurulu güce ulaştığı belirtiliyor.

Denizüstü rüzgar enerjisi kurulumunda %80’den fazla paya sahip olan Avrupa’nın lider kıta olduğu ifade ediliyor. Avrupa’daki ülkelerden sonra en fazla kurulu güce sahip olan ülkeler sırasıyla Çin ve İngiltere.

Grafik 1: 2010-2018 Yılları Arasında Kurulu Gücün Ülkelere Göre Dağılımı

İlgili raporu aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.