30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA Başkanı Fatih Birol, Japon Ekonomi Bakanı ile Buluştu

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Japonya ve IEA arasındaki gelecekteki işbirliğini tartışmak ve Japonya’daki büyük enerji konularıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Japonya’nın Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanı Hiroshige Seko ile bir araya geldi.

Fatih Birol, Japonya ve diğer 12 ülkenin desteklediği ile IEA Temiz Enerji Geçiş Programına Japonya’nın desteğinden dolayı teşekkür etti. Birol, IEA’nın benzersiz enerji uzmanlığını, başta büyük gelişmekte olan ülkelerin küresel temiz enerji geçişlerini hızlandırmaya yardımcı olmak için tüm yakıt ve teknolojilerde kullanıldığını söyledi. Fatih Birol ve Japon Enerji Bakanı, IEA’nın 2019’da G20 Başkanlığını devralırken Japonya ile nasıl çalışabileceğini tartıştılar.

Fatih Birol, Japon Enerji Bakanı ile görüşmesinin ardından,  Japonya Hükümetinin Enerji Durumlarını Araştırmak İçin toplantıya katıldı. Toplantısının amacı, küresel ısınma hedeflerini gerçekleştirmek ve aynı zamanda ekonomik büyümeyi sağlamakla tutarlı olacak şekilde, 2050 yılına yönelik politika seçeneklerini keşfetmek amacıyla küresel enerji eğilimleriyle ilgili küresel uzmanların ve uzmanların görüşlerini almak olduğu belirtildi.

Fatih Birol, bugünkü küresel enerji sisteminin karşı karşıya kaldığı konuları dört ana başlık altında topladı. Temiz enerji teknolojilerinin hızla yaygınlaşması ve düşen maliyetleri, enerji elektrifikasyonu artması, daha hizmet odaklı bir ekonomiye geçiş ve Çin’de daha temiz bir enerji karışımı olması, ve şeyl gazı ve ABD’de sıkı petrolün direnci.

Enerji, enerjinin güvenceye alınmasını ve ekonomik kalmasını sağlarken, Japonya için kendi enerji geçişini hızlandırmak için bir dizi önerinin ana hatlarını çizerek bitirdi. Bunlar, talep tarafı yanıtı, dağıtılmış nesil ve depolama da dahil olmak üzere sistem esnekliğini artırmak için tedbirle paralel olarak kurulacak Rüzgar ve Güneş Enerjisi PV’sindeki büyüme ihtiyacını içeriyordu. Verimlilik gibi bir çok enerji teknolojisinin yanı sıra Japonya elektrik depolama alanında dünya lideridir ve talep tarafı tepkisini şampiyona altına alma potansiyeline sahiptir. iea.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.