30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA Başkanı Fatih Birol, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanıyla Buluştu

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol, Pazartesi günü Almanya’nın Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile bir araya geldi. İkili toplantı, tüm yakıtlar ve enerji teknolojilerindeki uzmanlığı ve enerji verimliliği sayesinde IEA’nın küresel temiz enerji geçişindeki rolüne odaklandı.

Dr Birol ve Bakan Altmaier, enerjinin dünyanın her yerinde kalkınmadaki önemli rolünü vurguladı ve IEA ile Almanya’nın, tüm ülkelerde güvenilir, ekonomik ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir şekilde enerji kullanımına doğru ilerlemenin sağlanmasında işbirliği yapabilecekleri çeşitli yolları tartışıldı.

Tartışılan konular arasında IEA’nın modernleşme çabaları ve Ortaklık programı ile gelişmekte olan ekonomilere kapılarını açmadaki güçlü ilerlemesi; yenilenebilir enerji kaynaklarının maliyetlerinin düşürülmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının başarılı bir şekilde entegre edilmesi için IEA’nın elektrik güvenliğine olan öneminin önemi; ve IEA’nın enerji verimliliğine ve ülkelerin rekabet edebilirliğine olan ilgisine güçlü bir vurgu dile getirildi. Dr Birol ayrıca, ülkenin ulusal enerji geçiş stratejisi olan Energiewende’e olan bağlılığı da dahil olmak üzere, temiz enerji geçişinde Almanya’nın küresel liderliğini vurguladı.

Salı günü Dr Birol, IEA’nın temiz enerji geçişindeki enerji verimliliğinin rolünü vurgulayarak, enerji ve yatırım maliyetlerini azaltmaya odaklanan Berlin Enerji Dönüşüm Diyaloğu’nda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.