30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA Başkanı Birol,Gençlere Çok Kıymetli Tavsiyelerde Bulundu

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol’un gençlere verdiği mesajı bir video ile iletti.

ETKB, “Ayaküstü Sohbetler” serisinde Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol’u konuk etti. ETKB, Birol’un gençlere verdiği mesajı bir video aracılığı ile paylaştı. Bakanlığın sosyal medya hesabından paylaşılan videoda Birol, gençlere tavsiyelerini şu şekilde sıraladı:

  • Dünyada teknolojik gelişmeler genelde çok hızlı. Fakat enerji sektöründeki gelişmeler daha da hızlı.
  • Yenilenebilir enerji, hidrojen enerjisi, nükleer enerji alanında çok ciddi gelişmeler yaşanıyor. Ayrıca, otomotiv sektöründe de alternatif yakıtlı teknolojilerde hızlı gelişmeler var.
  • Gençlerin bu gelişmeleri çok iyi takip etmesi gerek. Bir yandan okuma, öğrenme, çalışma faaliyetleri ile diğer yandan girişimci olarak bu teknolojik gelişmelerin en ön safında yer almaları gerek.

İlgili videoyu buradan izleyebilirsiniz:

Diğer taraftan Birol, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi STM ThinkTech tarafından düzenlenen “Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler” paneline de iştirak etti. Birol, burada yaptığı konuşmada da yaşanan gelişmelere ve gelecekte öngördüklerine dair değerli görüşlerini paylaştı.

Birol, burada yaptığı konuşmada, bugün dünyada hiçbir ülkenin izole bir enerji adası olmadığını ve karşılıklı etkileşim içinde bulunduğunu söyledi.

“Yenilenebilir enerji devriminin başladığı yer Avrupa. Ama şu andaki lider Çin.

IEA Başkanı Birol özellikle yenilenebilir enerjinin tüm dünyada çok hızlı büyüdüğüne işaret ederek, şöyle devam etti:

“Yenilenebilir enerji devriminin başladığı yer Avrupa. Ama şu andaki lider Çin. Avrupa’da başlamasının nedeni ise yenilenebilir enerjinin iklim değişikliğine karşı ciddi bir koz olması. Bu konuda ciddi sübvansiyonlar var. Bu sübvansiyonlar sayesinde yenilenebilir enerjinin kullanımı artınca, maliyetler de düştü. Şu anda birçok yenilenebilir enerji kaynağı devlet sübvansiyonuna gerek olmadan diğer kaynaklar ile yarışabilir hale geldi. Özellikle de rüzgar ve güneş. Yenilenebilirde biz Türkiye’de önemli adımlar attık. Son 5 yıl içerisinde yenilenebilir enerji kurulu güç artırımında Avrupa’da Türkiye üçüncü sırada. Bu muazzam bir şey. Almanya ve İngiltere’nin hemen arkasındaki Türkiye, başından beri bu konuya çok fazla ilgi gösteren İspanya, Fransa ve diğerlerinin de önünde. Bu çok güzel bir başarı ama potansiyelimiz son derece yüksek.”

Doğal gaz için 2018’in altın bir yıl olduğunu belirten Birol, Çin’in bu sektöre ivme kazandıran gelişmesinin özellikle şehirlerdeki hava kirliliğini azaltmayı hedeflemesinden kaynaklandığını aktardı.

“2018 yılında, dünyadaki nükleer enerji üretimi Fukuşima seviyesine tekrar geldi.

Nükleer enerji konusunda ise Birol; “Fukuşima kazası ile birlikte nükleer enerjide dünya üretiminde düşüş görmeye başladık. Ama geçen yıl itibarıyla ilk defa 2018 yılında, dünyadaki nükleer enerji üretimi Fukuşima seviyesine tekrar geldi. Burada yine başı Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerin açtığı santraller çekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“En öncelikli konu enerji verimliliği!”

En öncelikli konunun enerji verimliliği olduğunu da aktaran Birol, “Daha sürdürülebilir bir enerji sistemini çevre açısından, enerji güvenliği açısından sağlamak için dünyadaki enerji verimliliğinin her yıl yüzde 3 oranında iyileştirilmesi, gelişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ama rakamlara baktığımızda maalesef dünyadaki enerji verimliliğindeki iyileşme beklentilerin son derece altında.” diye konuştu.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.