30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA: ABD ve Çin LNG Ticaretinde Lider Olacak

ABD (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yapılan projeksiyonlara göre ABD ve Çin, beş yıl içinde sırasıyla dünyanın en büyük LNG ihracatçısı ve ithalatçısı olacak.

IEA’nın doğal gaz analisti Jean-Baptiste Dubreuil yaptığı açıklamada IEA’nın analizlerine göre; ABD LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ihracatının 2024’te 100 milyar metreküp (bcm) seviyesine çıkması ve mevcut pazar liderleri Avustralya ve Katar’ı yerinden etmesi beklendiğini belirtti. Aynı zamanda, Çin’in LNG ithalatının 100 bcm’i aşarak mevcut dünya lideri Japonya’nın üzerine çıkması öngörülüyor.

“Küresel LNG talebi 432 bcm seviyesine çıktı.”

Küresel LNG talebi, özellikle Çin’in son yıllarda hızlı büyümesi nedeniyle son yıllarda ortalama %10 artarak 2018’de 432 bcm’lik rekor seviyeye ulaştı. IEA’ya göre Çin’in doğal gaz talebinin 2018’de kaydettiği %18’lik artış, hava kirliliğini azaltmak için çoğu sınai ve konut tüketicisini kömürden doğal gaza dönüştüren çevre politikalarından kaynaklanıyor.

“ABD’nin LNG üretimi bir trilyon bcm’nin üzerine çıkarak üretimdeki payı %24 olacak.”

IEA, ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle Çin’deki gaz tüketimi artış hızının 2024 yılına kadar %8’e gerilemesini bekliyor. IEA projeksiyonlarına göre, dünyanın en büyük gaz üreticisi olan ABD’nin üretimi 2024’te bir trilyon bcm’nin üzerine çıkacak. Böylece ABD’nin küresel üretimdeki payı %23’e yükselecek.

Kaynak: Reuters

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.