30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA: 2040’ta Yenilenebilirden 26 Milyar MWh Elektrik Üretilecek

FRANSA (Enerji Portalı) – Merakla beklenen WEO 2019 (World Energy Outlook  2019) yeni senaryoları ile yayımlandı.

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) yayını olan WEO 2019, bugünün kararlarının yarının enerji sistemlerinin üzerindeki etkisini açıklıyor. Ayrıca dünyanın artan nüfus için enerjinin güvenilirliğine ve satın alınabilirliğine güçlü bir şekilde odaklanmaya devam ederken iklim, enerji erişimi ve hava kalitesi hedeflerine ulaşmasını sağlayacak yolları anlatıyor.

Her zaman olduğu gibi, hükümetlerin aldığı kararlar enerji sisteminin geleceği için kritik olmaya devam ediyor. Bu yüzden , karar vericilerin bugün izleyeceği politikalara, yatırımlara, teknolojilere ve diğer seçeneklere bağlı olarak, dünyanın gelecek yıllarda izleyebileceği farklı rotaları belirleyen WEO senaryoları oluşturuluyor.

Şu an dünyanın üzerinde olduğu yol, hükümetler mevcut politikalarında herhangi bir değişiklik yapmazsa, küresel enerji sistemlerinin nasıl geliştiğine dair temel bir resmi sunan Mevcut Politikalar Senaryosunda gösteriliyor.

Belirtilen Politikalar Senaryosu, eskiden Yeni Politikalar Senaryosu olarak bilinen, mevcut tedbirlere ek olarak bugünün politikası niyetlerini ve hedeflerini içermektedir. Amaç, bugünün planlarına bir ayna tutmak ve sonuçlarını göstermektedir. Bu senaryoda ana hatları çizilen gelecek, güvenli ve sürdürülebilir bir enerji geleceği hedefinden hala uzak görünüyor. 

Sürdürülebilir Kalkınma Senaryosu, dünyanın dört bir yanındaki politikacıların belirledikleri iklim ve enerji hedeflerine ulaşmak için nelerin farklı yapılması belirtir. Bu senaryoyu elde etmek, Paris Anlaşması ile tam olarak uyumlu bir yol olup, küresel sıcaklıktaki artışın 2 ° C’nin altına düşmesini ve 1,5 ° C ile sınırlandırılması için çaba sarf etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için enerji sistemlerinin tüm bölümlerinde hızlı ve yaygın değişiklikler gerekir. Herkes için verimli ve uygun maliyetli enerji hizmetleri sunan çoklu yakıtlar ve teknolojiler sayesinde de zararlı emisyonlarda azalma sağlanabilir.

Senaryoya göre:

-Küresel elektrik  üretiminin 2040’ta geçen yıla göre yüzde 45,4 artışla 38,7 milyar megavatsaate ulaşacak. Bununla paralel olarak küresel elektrik talebinin de 23 milyar megavatsaatten 2040′ a kadar 24,5 milyar megavatsaate yükselecek.

– Küresel elektrik talebinin büyük kısmı 18 milyar megavatsaatle Asya-Pasifik Bölgesi’ndeki ülkelerden kaynaklanacak, bu bölgeyi 5,6 milyar megavatsaatle Kuzey Amerika izleyecek.

– Geçen yıl 26,6 milyar megavatsaat olarak hesaplanan küresel elektrik üretimi, 2040’ta yüzde 45,4 artışla 38,7 milyar megavatsaate çıkacak. Üretimde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 50’yi aşacak.

-Yenilenebilir enerji kaynaklarından bu dönemde 26 milyar megavatsaat elektrik üretilecek. En fazla üretim, 15,5 milyar megavatsaatle rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinden sağlanacak. Bu santralleri 6,9 milyar megavatsaatle hidroelektrik santralleri takip edecek.

-Yenilenebilir enerji kaynaklarından bu dönemde 26 milyar megavatsaat elektrik üretilecek. En fazla üretim, 15,5 milyar megavatsaatle rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinden sağlanacak. Bu santralleri 6,9 milyar megavatsaatle hidroelektrik santralleri takip edecek.

– 2040 yılına kadar küresel petrol üretimi yüzde 10, küresel doğal gaz üretimi yüzde 40 artış gösterecek. Mevcut politikalarla devam edilmesi halinde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) petrol üretimindeki payı yüzde 39 olacak.

ABD, OPEC(Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) üyeleri ve Rusya’nın 2000’lerin ortalarında %55 olan toplam petrol üretim payını 2030’da %47 ye düşürecek.
OPEC üyesi ülkelerin 2040’taki üretimi günlük 45,9 milyon varil olarak hesaplanırken, küresel petrol üretimi 117,7 milyon varili bulacak.
Geçen yıl 3,9 trilyon metreküp olarak belirlenen doğal gaz üretimi ise 2040’ta 5,9 trilyon metreküpe ulaşacak.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.