30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA: 2024 Yılında HES Kurulu Gücü 121 GW Olacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency, IEA)’nın açıklamış olduğu verilere göre, beş yıl içinde hidroelektrik enerji kapasitesi %9 artacak.

IEA’nın çalışmasına göre; hidrolik (su gücü) 2024 yılında yenilenebilir güce en çok katkı sağlayan enerji kaynağı olacak. Beş yıl içinde hidroelektrik enerji kapasitesi %9 artış göstererek 121 GW kurulu güce ulaşacak.

Hidroelektrik enerjisi yatırımlarında önde gelen ülkeler ise Çin, Hindistan ve Brezilya olacak. 2024 yılında Çin’de 16 GW’lık Wudongde ve 10 GW’lık Baihetan projeleri ve Etiyopya’da 6,2 GW’lık Grand Renaissance projeleri hayata geçirelecek mega projeler olacak.

HES projesi yatırımları düşüş eğilimi gösterecek…

Diğer yandan, bu yatırımlara rağmen ele alınan dönem süresince hidroelektrik enerji pazarında lider olan iki Çin ve Brezilya başta olmak üzere bu sektördeki yatırımların düşüş göstermeye devam edeceği öngörülüyor. Bunun sebebinin ise hidroelektrik enerjisi projelerindeki sosyal ve çevresel maliyetlerin artması olarak belirtiliyor.

Grafik 1: 2019-2024 Yılları Arası Hidroelektrik Enerjisi Yatırımları Dağılımı

Sahra altı Afrika’da ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (Association of Southeast Asian Nations, ASEAN) bölgesinde artan enerji talebini karşılamak için hidroelektrik enerji kapasitelerin eklenmesi bekleniyor.

PHES yatırımları hız kesmeyecek…

Pompaj depolama Hidroelektrik Enerjisi Santrali (PHES) yatırımlarında ise; şebekeye her geçen gün dahil edilen yenilenebilir enerji kapasitelerinin vermiş olduğu sıkıntıları aşmak ve daha fazla sistem esnekliğine ihtiyaç duyulduğu için Çin, Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’da projeler hayta geçirilmeye devam edilecek.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.