30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA: “2023 Yılına Kadar Küresel Anlamda En Hızlı Büyüyecek Sektör: Biyoenerji”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – IEA’nın son araştırmasına göre biyoenerji 2023 yılına kadar küresel anlamda en hızlı büyüyen sektör olacak.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)’nın her yıl yayınladığı rapor, biyoenerji 2023 yılına kadar küresel anlamda en hızlı büyüyen sektör olacağını öngörüyor.

Raporda, biyoenerji güç kapasitesinin önümüzdeki beş yıl içinde 37 GW artarak 2023 yılında 158 GW’a ulaşması beklendiği ifade ediliyor. Biyoenerjide Latin Amerika %45’lik bir büyüme yaşayacağı ve bu büyümenin de en büyük payının Brezilya’da olacağı işaret ediliyor.

IEA, biyoenerjinin büyük ölçüde ısı ve ulaşımda artan kullanımı nedeniyle bu büyümenin artarak devam edeceğini belirtiyor. Araştırmaya göre, biyoenerji, diğer yenilenebilir enerjilerin çok daha küçük bir rol oynadığı sektörlerde, ısı ve ulaşımda yaygın kullanımı nedeniyle önümüzdeki beş yıl içinde en büyük yenilenebilir enerji kaynağı olmaya devam edeceğini öngörüyor.

IEA Direktörü Dr.Fatih Birol: “Modern biyoenerji yenilenebilir enerji alanının göz ardı edilen devidir. Dünyanın toplam yenilenebilir tüketimindeki payı bugün yaklaşık yüzde 50, diğer bir deyişle hidro, rüzgar, güneş ve diğer tüm yenilenebilir enerjilerin toplamı kadar. Modern biyoenerjinin alanı yönetmeye devam edeceğini ve daha fazla büyüme için büyük umutları olacağını düşünüyoruz. Fakat doğru politikalar ve titiz sürdürülebilirlik düzenlemeleri, tam potansiyelini karşılamak için gerekli olacaktır.” diye belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.