30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IEA: 2018’de Enerji Verimliliği İçin 240 Milyar Dolar Harcandı

ANKARA (Enerji Portalı) –  Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency, IEA)’na göre, enerji verimliliğine ilişkin yatırımlar 2018’de yüzde 1.6 artarak 240 milyar dolara ulaştı.

IEA’nın dün paylaşmış olduğu Energy Efficiency 2019 raporuna göre; enerji verimliliğine yapılan yatırım düşüş eğilimi gösterdi.

Bununla birlikte, dünya genelinde enerji verimliliğine ilişkin politikalarda ABD, Çin ve gelişmekte olan ülkelerde önemli ilerleme kaydedildi.

Enerji verimliliğinde 2000’li yıllardan bu yana yaşanan gelişmeler sayesinde Enerji verimliliğine ilişkin yatırımlar 2018’de %1,6 artarak 240 milyar dolara ulaşırken, bu yatırımlar özellikle inşaat, ulaşım ve üretim endüstrisi sektörlerinde gerçekleşti.

“Enerji yoğunluğunun %1,2 arttı.”

Enerji verimliliğinde gelişimin istenilen düzeyde olmadığı belirtilen raporda, küresel ekonomilerin enerji kullanımını gösteren enerji yoğunluğunun %1,2 arttığı ve iklim değişikliği hedeflerini gerçekleştirebilmek için küresel enerji yoğunluğundaki iyileşmenin hızlanması gerektiği ifade edildi.

Küresel ekonomilerin daha az enerji tüketerek büyümelerini sürdürebileceğine işaret edilen raporda, binaların, elektrikli aletlerin ve ulaşım sistemlerinin dijitalleşme oranlarının artmasıyla enerji verimliliğinin de artacağı belirtildi.

Diğer yandan; raporda dijitalleşme için de ayrı bir inceleme yapılarak enerjide dijitaleşmenin verimliliği önemli bir katkısı olacağını not düşüldü.

İlgili raporu aşağıdan indirilebilirsiniz:

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.