30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ICCT 2050 Yılına Kadar Gaz Sektörünün Karbonsuzlaşacağına İnanmıyor

San Francisco (Enerji Portalı) – Gaz endüstrisi savunucuları, gaz altyapısının genişlemesinin doğru bir adım olacağını çünkü gelecekte hidrojen ve biyometan gibi düşük karbonlu gazlara geçilmesinin mümkün olacağını ileri sürüyorlar.

Ancak Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi (ICCT) tarafından yapılan araştırmalar, biyometan üretiminin büyük çapta finansal desteklerle bile istenilen seviyeye ulaşmayacağını öngörmekte. ICCT tarafından yapılan yeni araştırmalara göre ise, Avrupa’nın gaz sektörünün 2050 yılına kadar karbon içermeyeceği düşüncesi gerçeklikten epey uzak.

ICCT çevre politikası analiz grubunun yaptığı araştırmaya göre bugün için en ümit vaat eden düşük karbonlu doğal gaz ikamesi olan yenilenebilir metan, 2050 yılında toplam öngörülen Avrupalı ​​gaz talebinin en fazla % 12’sini dengeleyebilir.

Raporda yer alan yazarlardan biri olan Stephanie Searle, 2050 yılına kadar Avrupa’da gaz tedariğinin yenilenebilir gaz ile karbondan arındırılabileceğini iddia ederek, gaz endüstrisinin finanse ettiği çalışmalarda çok fazla ilgi olduğunu, yenilenebilir gaz potansiyelinin çok daha sınırlı olduğunu belirtti.

ICCT’nin 2050 Yılı Temiz Gaz Tahminleri Düşük

Gaz endüstrisinin finanse ettiği çalışmalarda, tüm Avrupa gaz tedarikinin 2050 yılına kadar yenilenebilir gaz tarafından karbondan arındırılabileceğini iddia eden çok fazla çalışma var. Geçen yıl, Eurogas’ın genel sekreteri olan Beate Raabe, Avrupa’daki gaz endüstrisinin çıkarlarını temsil eden ticaret birliği adına % 76’lık bir pay verdi. Eurogas ise seviyenin % 70 olabileceğini ve yaklaşık 322 milyar metreküp (bcm) olduğunu belirtti. ICCT ise, 2050 yılında en fazla 36 bcm yenilenebilir metanın üretilebileceğini savunmakta (Şekil 1).

Şekil 1. 2050 Yılı Tahmini Avrupa Temiz Gaz Potansiyeli

ICCT tahminlerine göre, elektrik üretmek için daha verimli bir seçenek olarak biyometanı yerinde yakmak uygun. Searle ise bu işlemin politika teşvikleriyle yapılabilir olduğunu belirtiyor.

Politika yapıcıların, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının finansal destek programlarından ve ihalelerden uzaklaşıldığı bir zamanda, biyometan için pahalı destekler getirmeye istekli olup olmadığını tartışmaları gerekiyor.

ICCT çalışması, en azından gaz için sistemin karbonsuzlaştırılmasına yardımcı olmak adına kamu desteğinin anahtar olacağını ileri sürmektedir. Ancak o süreçte bile çalışmaların ileriye gideceği şüphe uyandırmakta. Searle, “İleriye baktığımızda gaz tedariğinin dekarbonize olmasına güvenemeyiz” diyor.

Kaynak: Energypost

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.