30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


ICCI’de Enerji Projelerinin Finansmanı Tartışıldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ICCI 2019’da enerji sektöründe finansman konusu masaya yatırıldı.

Dünya Bankası’ndan Yasemin Örücü ve TurSEFF’ten Özlem Yakut Türkiye’deki enerji projelerinin finansmanı ile ilgili düşüncelerini “SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi” özel oturumunda katılımcılar ile paylaştı.

Dünya Bankası Enerji Uzmanı Yasemin Örücü Dünya Bankası’nın Türkiye’de enerji verimliliği alanında yaptığı finansman çalışmalarını ve piyasadaki son durum hakkındaki düşüncelerini şu şekilde aktardı:

“Dünya Bankası, sanayi ve binalarda ayrı ayrı enerji verimliliği projelerine finansman sağlama çalışmaları yürüttü. Planladığımız destekleme projemiz enerji verimliliği projeleri kapsamında yapılan çalışmaların ve yeni teknolojilerin kullanımının getireceği faydaların belirsiz olması nedeniyle dört defa yeniden yapılandırıldı. Enerji verimliliği uygulamaları konusunda tecrübemiz çok az. Bu ortamda bugüne kadar 85 adet projenin gerçekleştirilmesine katkı sağladık.

Türkiye gibi çok gelişmemiş piyasalarda enerji verimliliği çalışmaları ilk olarak kamu binalarında yapılarak piyasa için örnek teşkil etmesi sağlanır. Bununla birlikte, hibe programları yapılması ve deneysel çalışmalar yapılarak elde edilen sonuçlarla gerçek çalışmadaki çıktıların ve olacağı hakkında öngörüler yapılması sağlanır.

Biz de 2 yıl önce bir araştırma yaptık. Türkiye’de 175.00 adet kamu binası olduğu ve bunun da 1 milyar dolarlık bir yatırım piyasası olduğu sonucuna ulaştık. Bu çok çok büyük bir imkan. Fakat bu imkanı değerlendiremiyoruz. Türkiye’de mevzuat ile ilgili sıkıntılar var.

Şuan Çevre ve Şehirlik Bakanlığı (ÇŞB) ile bir çalışmamız var. ÇŞB’nin 400 bin binası rezile edilecek. Bu proje kapsamında enerji verimliliği, yenilenebilir enerji gibi uygulamalarla sıfır emisyonlu binalar inşa etme çalışmaları yapılacak. 11 milyonluk hibe ile ÇŞB, 4-5 binada sıfıra yakın enerjili bina inşası çalışmalarını EVD’ler ile birlikte gerçekleştirecek.

Türkiye’de toplamda 40-45 adet EVD firması var, bunların 10-12 tanesi binalarda enerji verimliliği alanında hizmet veriyor. Mevcut durum, sektörün gelişmesi için yapılması gereken çok şeyin olduğunu gösteriyor. Biz, enerji verimliliği projelerini desteklemek için 30 milyon dolarlık bütçe ayırdık. Bunun 10 milyon doları hibeye yakın kredi kullanımı olacak. Buradan destek alan projeler, tamamen izlenebilecek ve elde edilen veriler raporlanarak örnek uygulamalar olarak piyasaya verilecek. Geriye kalan 20 milyon dolarlık desteğimiz ise, performans sözleşmesine dayalı olarak verilecek.”

TurSEFF Özel Finans Girişimi İlişki Yöneticisi Özlem Yakut Türkiye’nin enerji verimliliği alanındaki gelişimine engel teşkil eden durumları şu şekilde sıraladı:

“Türkiye’de enerji verimliliği bilinci, tasarruftan para kazanma bilinci çok az. Satıştan para kazanma düşüncesinden tasarruftan para kazanma anlayışına geçemedik. Oysa ki, geri ödemesi çok kısa olan ve çok az risk içeren projeler var. Fakat piyasa aktörleri, özellikle de KOBİ’ler satış yaparak para kazanmaya odaklı. Bu yaklaşım kaynak israfına neden oluyor.

Finansman şirketlerinde şöyle bir yanlış tutum da söz konusu; KOBİ’lerin verimlilik artırıcı yenileme projeleri satın alma projeleri gibi değerlendiriliyor. Oysa, iki projenin risk durumları gibi konuları çok farklılık gösteriyor.

Bir diğer konu ise, piyasada enerji setörüne özel farklılaştırılmış bir kredi yok. Kredilendirmeleri daha çok üretim alanları için düşünüyoruz, enerji verimliliği alanlarında düşünmüyoruz. Şuan enerji verimliliğine aktarılmış ne kadar kredi var, bilemiyoruz.

Piyasa oyuncularını motive edici mevzuat düzenlemelerine ihtiyacımız var. Vergi muafiyeti gibi motive edici şeyler kişilerin tavrını değiştiriyor. Teminatlandırma kısmında da sıkıtılarımız var. Pek çok finansman kuruluşu teminat olarak performans sözleşmelerini dikkate almıyor, başka karşılıklar gösterilmesini isteiyor.

Öte yandan, finansal okur-yazarlığın yeterince olmaması da bir problem.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.