30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İBB’in Yenilenebilir Enerji Hedefindeki İlk Adımı İSMEK Oldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı yolunda ilerleme hedefinin ilk adımı İSMEK okulunda atacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 28 Nisan tarihinde “Ufuk 2020” programı kapsamında, “Düşük Karbonlu, İklime Dayanıklı Gelecek Oluşturma: Güvenli, Temiz ve Verimli Enerji Çağrı Başlığı” için yaptığı proje başvurusunun sonucu olumlu bir şekilde sonuçlandı.

AB İlişkileri Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Enerji Yönetimi ve Aydınlatma Müdürlüğü’nün başvurusunu gerçekleştirdiği “procuRe projesi” Avrupa Komisyonu’ndan başarıyla geçerek 1.344.285 avro hibe almaya hak kazandı. İBB’nin proje için katkı sağlayacağı miktar 149.365 avro olacak.

Projenin yerel ortağı İstanbul Özyeğin Üniversitesi olacak!

Aralarında Türkiye, Slovenya, İspanya, Almanya, Portekiz, İsrail ve İtalya’nın bulunduğu toplam 9 ortak ile yürütülecek proje kapsamında, Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğünün desteği ile Davutpaşa’da yer alan İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Okul binasının “Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Uygulamaları” ile beslenmesi amaçlanıyor. Projenin yerel ortakları arasında yer alan İstanbul Özyeğin Üniversitesi de akademik partner olarak katkıda bulunuyor. Projenin tamamlanma süresi 36 ay olarak belirlendi.

Yenilenebilir enerji payındaki hedef: 2024’ün sonunda %18

Haziran ayında gerçekleşen 10. IRENEC Uluslararası yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Konferansı’nın açılış konuşmasını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İBB olarak, yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı yolunda ilerlemeyi, çok öncelikli olarak hedefliyoruz” açıklamasında bulunmuştu. İmamoğlu ayrıca, İstanbul’un elektrik tüketimindeki yenilenebilir enerji payını, binde 3’ten, 2024’ün sonunda yüzde 18’e çıkartmayı hedeflediklerini aktarmıştı.

2 yorum

 • Enerjiyi önce üretin olmayan enerjinin VERİMLİLİK proğramı olsa ne yazar boşuna

 • Muvaffak GÖZAYDIN dedi ki:

  Mustafa Bey
  Çok üzüldüm .
  Siz de herhalde benim gibi mühendissiniz .
  Koskoca Avrupa Birliği 1 -1.5 milyon avro vermiş . Onlar aptal mı bukadar parayı verecek .
  Yapmayın ne olur . Bu ülke hepimizin .
  İyi dileklerde bulunun , çok çalışalım hep birlikde .
  Birlikden kuvvet doğar .
  Dikkat edin bütün düşmanlar ” birlik ” e karşıdır .
  Saygılarımla .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.