30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İBB, Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde GES Kullanacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yenilenebilir enerji üretimi uygulama çalışmalarına Bülent Ecevit Kültür Merkezi ile devam edecek.

C40 Dünya Belediye Başkanları Zirvesi’nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Paris Anlaşması’nın 1.5 ° C ısıtma hedefi doğrultusunda iddialı iklim eylem planları geliştirmeyi ve uygulamayı taahhüt eden C40 Son Tarih 2020 Programını imzalamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mayıs 2021 tarihinde “EUforEnergy” programı kapsamında, “Enerji Dönüşümü için Avrupa Birliği (AB): Batı Balkanlar ve Türkiye’de Belediye Başkanları Sözleşmesi Projesi’ne kapsamında Sürdürülebilir Enerji ve iklim Eylem Planını (SECAP) hazırlamaktadır. Aynı zamanda İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi elektrik tüketiminin 2024 yılı sonuna kadar %18’ni yenilenebilir enerjiden karşılamayı hedeflediklerini belirtmişti.

Çatı GES uygulamaları:

Bu kapsamda İBB hizmet binalarının, spor tesislerinin ve kültür merkezlerinin enerji etütleri gerçekleştirilmiştir. Verimlilik artırıcı projelerinin uygulama çalışmaları ile enerji tüketimi azaltılmaktadır. Belediye binalarının çatılarına Güneş Enerji Santralleri (GES) projelendirilmeye başlanmış ve 19 tesiste yaklaşık 4MWp (Mega Watt Peak) proje tesisi hazırlanarak proje onayları yapıldı. Uygulamasına Enerji Yönetimi ve Aydınlatma Müdürlüğümüzün çatısı ile başlandı.

Bu uygulama ile tesisin çatısına 216 adet 445 Watt güce sahip mono perc (monokristal) 144 hücre yapısına sahip yüksek verimli paneller kullanıldı. Bunun yanı sıra hizmet amaçlı kullanılan elektrikli araçlarının kullandığı elektrikli araç şarj istasyonlarının enerjisine destek olan 9kW gücündeki otopark üzeri güneş enerji sistemi de bu kapsamda devreye alındı. Bu iki sistemle beraber kampüsümüzün toplam kurulu gücü 105,12 kWp olup; bu sayede yıllık 72 ton CO2 karbon salınımını engellenmekte, 1.800 adet ağaç dikilmesine eşdeğer doğaya katkı sağlıyor.

İBB tesisinde yıllık 120.800 kWh elektrik üretimi gerçekleşmesi ve yaklaşık amortisman süresinin 4.1 yıl olması beklenmektedir. Tesisin enerji üretiminin takibi Enerji Yönetimi ve Aydınlatma Müdürlüğümüzün kurmuş olduğu SCADA üzerinden yapılmaktadır. Yenilenebilir enerji üretimi uygulama çalışmalarına Bülent Ecevit Kültür Merkezi ile devam edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.