30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İBB Biyogaz Enerjisi Tesisi Kurma Çalışmalarına Başladı!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi; yemek, sebze, meyve gibi organik atıkları işleyerek hem gübre hem de elektrik üretecek “Biyometanizasyon Tesisi”nin inşaatına başladı. Eyüp Kısırmandıra’da inşa edilen tesiste yılda yaklaşık 50 bin ton organik atık işlenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sıfır Atık vizyonu kapsamında doğa dostu çevreci projelerine bir yenisini daha ekliyor. İstanbul genelinde üniversiteler, hastaneler, lokantalar, oteller gibi yerlerden toplanacak organik atıkları işleyerek hem gübre hem de elektrik üretecek “Biyometanizasyon Tesisi” kuruyor.

Yılda yaklaşık 12 milyon kWh elektrik üretilecek…

Eyüp Kısırmandıra’da inşa edilen tesiste yılda yaklaşık 50 bin ton organik atık işlenecek. Bu işlemden yılda yaklaşık 12 milyon kWh elektrik üretilerek milli ekonomiye 8 milyon TL katkı sağlanacak. Tesisin 2020 yılında faaliyete başlaması planlanıyor.

Yılda 50 bin ton atığın işlenmesinden 15 bin ton katı gübre elde edilecek…

Biyogaz tesisinde atıklardan enerji elde edilmesinin yanı sıra gübre de üretilecek. Yılda 50 bin ton atığın işlenmesinden 15 bin ton katı gübre elde edilecek. Besleyici değeri yüksek olan bu gübreler; park, bahçe ve rekreasyon alanlarında değerlendirilebileceği gibi tarım arazilerinde de kullanılabilecek. Tüm bu geri dönüşüm işlemlerinin çevreye de önemli katkısı olacak. Atmosfere karbon salımı önlenerek 264 futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alanın çevreye katkısına denk fayda sağlanacak.

Yerli ve milli üretim olmasına özen gösterilecek…

Tesisin inşasında kullanılan malzemelerin seçiminde yerli ve milli üretim olmasına özen gösteriliyor. Bu kapsamda tesisteki tüm çelik tanklar yerli üretim olacak. Ön işlem ekipmanlarının yüzde 70’i yerli malzemeden tedarik edilecek. Tesisin genelinde ise toplam yerlilik oranı yüzde 48 olacak.

Mevcut durumda İSTAÇ evsel atıkları işliyor…

Halihazırda İBB iştiraki İSTAÇ, Kemerburgaz Geri Kazanım ve Kompost Tesisi’nde son 1 yılda 108 bin ton evsel atığı işleyerek 18 bin ton kompost elde etti. Kompostları İstanbul genelindeki park, bahçe ve rekreasyon alanlarında kullanan İBB, çevreye kirleten atıkları modern tesislerde işleyerek yaşam alanlarını güzelleştirmek için değerlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.