30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hükümet HES Gücünün Tamamından Yararlanmak İçin Harekete Geçiyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Tarım ve Orman ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, hidroelektrik enerji potansiyelini ekonomiye kazandırmak için harekete geçti.

Tarım ve Orman ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, hidroelektrik enerji potansiyelini ekonomiye kazandırmak için harekete geçti. Bakanlık, konu hakkındaki hedeflerine “2019 Yılı Performans Programı Tasarısı”nda yer verdi.

Tasarıya göre, hidroelektrik enerji üretiminde öncelikle teknik ve ekonomik üretim potansiyeline ulaşılması hedefleniyor. Hidroelektrik enerji üretiminin bir an önce artması için özel sektör yatırımları desteklenecek, tesislerin yapılması için gerektiğinde kamulaştırma yapılacak.

Hidroelektrik enerji üretim projeleri kapsamında kamulaştırması yapılacak taşınmazlar için öncelikle Kamulaştırma Kanunu’na göre kamu yararı kararı alınacak. Ardından taşınmaz sahibiyle uzlaşma yöntemi esas alınacak. Uzlaşma sağlanırsa en geç 45 günde taşınmazın ödemesi yapılacak.

Uzlaşma sağlanmaması halinde ise “Kamulaştırma Bedelinin Mahkemece Tespiti ve Taşınmaz Malın İdare Adına Tescili” davası açılacak. Dava sonucuna göre, kamulaştırma bedeli hak sahibi adına bankaya yatırılırken, taşınmazın DSİ adına tescili yapılacak. Tarım ve Orman ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, hidroelektrik enerji potansiyelinin tamamını Türkiye ekonomisine kazandırmak için harekete geçiyor.

100 MW’nin üzerindeki hidroelektrik santrallerin yapımına öncelik verilecek…

Tasarıya göre kurulu güçleri 100 MW’nin üzerindeki hidroelektrik santrallerin yapımına öncelik verilecek. Ayrıca, enerji sektöründe ithal oranının düşürülmesi ve yerli imalatın desteklenmesi için özel sektörün hidroelektrik enerji üretimleri teşvik edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.