30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hollanda’da Kirli Bebek Bezlerinden Enerji Üretiliyor!

HOLLANDA (Enerji Portalı) – Hollanda’da her yıl yaklaşık yarım milyon çocuk tarafından kullanılan bebek bezleri, özel bir yöntemle geri dönüştürülerek çevre dostu yakıt, biyogaz, plastik ve suni gübre üretilecek.

Atık bebek bezleri, Hollanda’nın ve dünyanın en önemli çevre sorunlarından biri. Bir çocuk, tuvalet alışkanlığı edinene kadar ortalama 5 bin bebek bezi kullanıyor. Ayrıca idrar kaçırma sorunu yaşayan yaşlıların kullandığı bezler de buna eklenince, atık sorunu boyutlara ulaşıyor.

Atık bebek bezlerinin geri dönüştürülmesi amacıyla yaklaşık 2 yıldır devam eden deneme çalışmaları başarıyla sonuçlandı. ARN adlı atık işleme şirketi tarafından Nijmegen kenti yakınlarındaki Weurt kasabasında, kirli bebek bezlerini geri dönüştürecek fabrikanın yapımına başlandı.

Aralık ayından itibaren faaliyete başlayan fabrikada atık bebek bezleri geri dönüştürülüyor. Bebek bezleri, 40 bar basınç ve 250 santigrat dereceye dayanıklı çelik reaktörde eritiliyor. Yüksek ısı ve basınç sayesinde bebek bezinin bileşimindeki plastik ve diğer maddeler ayrıştırılıyor.

Atık bezlerin geri dönüşümü konusunda 7 yıldır çalışma yapan ve bu konuda patent alan William Elsinga’ya göre, yüksek ısıda yapılan ayrıştırma işlemi sırasında bebek bezlerindeki bakteri, virüs ve ilaç artıkları da tamamen yok oluyor.

Kullanılmış bebek bezlerinden çevre dostu biyogaz, plastik, suni gübre ve elektrik santrallerinde kömür yerine kullanılabilen biyokütle elde edilecek.

Hollanda’daki bir çok belediye, atık bezleri yakmak yerine yeni fabrika için toplamaya başladı. Bunlardan biri de Utrecht kenti yakınlarındaki Soest Belediyesi. Çevreden sorumlu belediye başkan yardımcısı Nermina Kundiç, 13 ayrı toplama noktası oluşturduklarını belirterek, geri dönüşüm sayesinde hammadde israfının önleneceğini söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.