30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hollanda, Enerji Üreten Bisiklet Sürerek Enerji Verimliliğine Katkı Sağlıyor!

HOLLANDA (Enerji Portalı) – Hollanda’da geliştirilen yeni ve sürdürülebilir bisiklet park alanı tasarımı, bisikletçiler tarafından elde edilen kinetik enerjiyi depolayabiliyor. Hollanda’nın başkenti Amsterdam nüfusunun yaklaşık yüzde 68’i, hergün işe ya da okula bisikletle gidiyor. Tüm bu bisiklet kullanıcıları, günde 19,5 milyon watt civarında enerji üretebiliyor.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam nüfusunun yaklaşık yüzde 68’i, her gün işe ya da okula bisikletle gidiyor. Bu da günde ortalama 2 milyon kilometre bisiklet sürüldüğü anlamına geliyor. Tüm bu bisiklet kullanıcıları, günde 19,5 milyon watt civarında enerji üretebiliyor. Bu miktar depolanabildiği takdirde, binlerce evin enerji ihtiyacını karşılayabilecek boyutta. Konu böyle olduğundan kolları sıvayan iki Hollandalı tasarımcı, üretilen bu enerjiyi depolamak için bir yöntem buldu.

S-Park isimli bisiklet park alanı sistemi ile enerjinin depolanması hedefleniyor…

Tasarımcılar Guillaume Roukhomovsky ve Blaž Verhnjak, S-Park adını verdikleri bisiklet park alanı sistemi sayesinde, bisikletçilerin yarattığı kinetik enerjiyi bataryaları şarj etmek için kullanabiliyor. Sistem, Amsterdam’da uygulamaya konulan “Temiz Enerji Hareketi” kapsamında tanıtıldı.

Sürücü şehirde dolaştıkça, ön tekere yerleştirilen batarya sayesinde ürettiği kinetik enerjiyi depoluyor. Hedefine ulaşan sürücü bisikletini kamusal alanda bulunan parka koyduğunda ise, elektrik şebekesine bağlı olan S-Park aracılığı ile toplanan enerji şebekeye aktarılıyor.

Her bir S-Park, günde bir kilowatt/saat enerji üretebilecek…

Sistemi kullanmak için gerekli olan parçalar her bisiklete uygun tasarımda ve yaratıcıların tahminlerine göre bu yöntem ile her bir S-Park, günde bir kilowatt/saat enerji üretebilecek. Roukhomovsky ve Verhnjak’ın ellerinde henüz bir prototip olmasa da proje ile ilgilenen firmalar şimdiden ikiliye ulaşarak fikirlerini hayata geçirmek için desteklerini sunmaya başladı.

Amsterdam, 2020 yılına kadar bisikletçiler için kurmayı planladığı altyapı sistemine 100 milyon dolar bütçe ayırmayı öngörüyor ve S-Park’ın yaratıcıları bu planın bir parçası olmayı ümit ediyor.

İlk çalışmalar 1950 yılında başlamıştı…

1950’li yıllardan bu yana bisiklet hareketiyle enerji elde etme çalışmaları gün geçtikçe ilerliyor. Son gelişmelerle birlikte elde edilen enerji, pratik ve kolay bir şekilde kullanılıp depolanabiliyor. 2013 yılında MIT Araştırmacıları Copenhagen Wheel çalışması ile teknolojisi daha da geliştirilen elektrik üreten bisikletler her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor.

Bisikletlerden enerji üretilmesinin temel mantığı ise şu şekilde; sürücünün pedal çevirişleriyle içerisinde yer alan özel dişli mekanizması ile bağlandığı bisikletlerin hareketleri üzerinden enerji elde ediliyor. Bu enerjinin usb bağlantısı ile elektronik veya mobil cihazlara aktarılmasını sağlıyor. Elde edilen enerjinin yerleştirilen bataryayı şarj ederek depolanabilmesi de sağlanabiliyor.

Depolanan enerji hız artırmak için de kullanılabiliyor…

Geliştirilen yeni tasarımlar ile birlikte, bisiklete yerleştirilen sistem ile kullanıcının frene basmasıyla salıverilen kinetik enerjiyi saklayıp hız artırmak istediği zaman da bu enerjiyi kullanabilmesi sağlanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.