30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hırvatistan’ın İlk Jeotermal Enerji Santrali Bir Türk Şirketi Tarafından Kuruldu!

HIRVATİSTAN (Enerji Portalı) – Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan, iki ülke arasındaki ilişkileri, iş birliğini ve Hırvatistan‘daki Türk yatırımlarını değerlendirdi.

Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan, iki ülke arasındaki ilişkileri, iş birliğini ve Hırvatistan‘daki Türk yatırımlarını değerlendirdi. Büyükelçi Hızlan, 2018’in Türkiye-Hırvatistan ilişkileri açısından güzel bir yıl olduğunu vurgulayarak, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic’in ocak ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaretin bu ilişkilere ivme kazandırdığını ifade etti.

Hırvatistan’ın Türkiye’ye ihracatında yüzde 13’lük bir azalmanın olduğunu ancak Türkiye’nin bu ülkeye ihracatınındaki yüzde 28’lik artış sonucu ticaret hacminin artıda kalındığını kaydeden Hızlan, “Bu yıl daha fazlasını umuyorduk ama herhalde 600 milyon dolara yakın bir meblağ ile ticaret hacmini kapatacağız. Bu da Türkiye-Hırvatistan tarihinin en yüksek rakamı olacak.” dedi.

“Son dönemde yenilenebilir enerji alanında yatırımlarımız var.”

Hırvatistan’daki Türk yatırımlarına da değinen Hızlan, “Seçkin şirketlerimiz Hırvatistan’a güzel bir giriş yapmışlar. Turizm sektöründe, marina işletmesinde ve otelcilikte iyi bir yer edinmişler. Bankacılıkta temsil ediliyoruz. Bir de son dönemde yenilenebilir enerji alanında yatırımlarımız var.” diye konuştu.

10 megavatlık santral Türk şirket tarafından tamamlandı…

Büyükelçi Hızlan, MB Holding’in Hırvatistan’ın ilk jeotermal enerji santrali için üç yıl önce yapılan ihaleyi kazandığını ve şirketin 30 milyon avro civarına mal olduğu tahmin edilen 10 megavatlık santralin yapımının tamamladığını aktardı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Hırvatistan’da aktif şekilde faaliyetler yaptığına dikkati çeken Hızlan, Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE) de Hırvatistan’da Türkçe’nin öğretiminde yoğun gayret gösterdiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.