30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hırvatistan, Yenilenebilir Enerjide İvme Kazanmaya Hazırlanıyor!

HIRVATİSTAN (Enerji Portalı) – Hırvatistan’ın enerji politikaları için çalışmalar yapan düşünce kuruluşlarından birinde uzman olarak görev alan Goran Graniç, Hırvatistan’ın önümüzdeki üç yılda yenilenebilir enerji üretiminde büyük bir artış göstereceğini beklediğini belirtti.

Graniç kuzeydeki Adriyatik kenti Pula kentinde düzenlenen bir enerji konferansı konferansında yaptığı açıklamada, “Amaç, yenilenebilir kaynakların enerji üretimindeki payını 2050 yılına kadar yüzde 90’a çıkarmak. Üretimde yer alacak yenilenebilir enerji kaynakları güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hidroelektrik ve jeotermal enerji içerecek. Önümüzdeki yıllarda Jeotermal dışında yenilenebilir enerji kaynaklarında yatırım yapmak için devlet desteğine ihtiyaç olmayacak.” dedi.

Granic, “Önceki on yılda çoğu yatırım rüzgar santrallerine gitti, ancak şimdi Hırvatistan’daki güneş enerjisi üretiminde güçlü bir yatırım dalgası olmasını bekliyorum.” diye belirtti.

Avrupa Birliği verilerine göre, 2017’de çoğunluğunu hidroelektrik santrallerinden karşılayarak elektrik ihtiyacının yüzde 30’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından karşıladı. Gelecekte ise Hırvatistan hükümeti, yeni politikaları ile yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini üçe katlamayı planlıyor.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.