30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hırvat Petrol Şirketi INA, Büyük Ölçekli GES Kurmaya Hazırlanıyor

HIRVATİSTAN (Enerji Portalı) – Hırvat petrol şirketi INA, oplam kurulu gücü yaklaşık 11 MW olan iki güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor.

Tesislerden Virje  isimli olan INA’nın merkezi Gaz tesisi Molve’nin içine kurulacak ve toplam kurulu gücü 7-8 MW olacağı söyleniyor. Sisak isimli tesis ise Sisak rafinerisinde 2-3 MW kurulu güce sahip olacak şekilde inşa edilecek.

Virje güneş enerjisi santrali 147.000 metrekareyi kapsıyor; Sisak tesisi ise 33.000 alana yayılacak. Yerden kazanmak amacıyla santrallerin bir kısmının Molve Sisak binalarının çatılarına yapılması da düşünülüyor.

Virje ve Sisak güneş enerji santralleri, HES ODS’nin dağıtım ağına elektrik beslerken, üretilen elektriğin bir kısmı INA tesislerinde öz tüketim için kullanılacak.

Seçilen fotovoltaik modül tipine, oryantasyona ve eğim açılarına bağlı olarak, kurulu gücün kW başına beklenen üretimi, yılda yaklaşık 1.000 ila 1.200 kWh arasında olacağını tahmin ediliyor. Bu değerler ile iki santralin yılda 11 MWh ile 13,2 MWh arasında üretebileceği anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.