30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hindistan’ın Yenilenebilir Enerjideki Lideri Karnataka Eyaleti Oldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Hindistan’ın güneybatısında yer alan Karnataka eyaleti, mart ayı itibariyle sahip olduğu 12,3 gigavatt yenilenebilir enerji üretim kapasitesiyle bu alanda ülkenin yeni lideri oldu.

Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü (IEEFA) tarafından hazırlanan Elektrik Sektörü Dönüşümü başlıklı raporda, Karnataka’nın, mart ayından itibaren toplam 12,3 gigavat yenilenebilir enerji kapasitesine sahip olduğu yer aldı.

Karnataka’nın, ülkenin en çok yenilenebilir enerji pazarı olan Tamil Nadu’yu geride bıraktığı belirtilen raporda, Tamil Nadu’nun hala rüzgar enerjisi kapasitesine öncülük ettiği aktarıldı.

Hindistan devletinin ulusal enerji politikaları kapsamında enerji bağımlılığına karşı önlemler aldığı belirtilen raporda, yenilenebilir enerji maliyetlerinin, özellikle de güneş enerjisinin söz konusu ülkedeki enerji maliyetlerini azalttığı kaydedildi.

IEEFA araştırma görevlisi olan Keşiş Şah’ın rapora ilişkin yaptığı açıklamada, Karnataka’nın yenilenebilir enerjide gösterdiği başarının Hindistan’ın diğer eyaletlerine de örnek olabileceğini belirtti.

Raporda, özellikle eyaletin yenilenebilir enerji kaynaklarının elde edilmesindeki maliyetlerin düşmesiyle, bu alana yönelik bir atışın da oluşacağı ileri sürüldü.

Raporda ayrıca, Hindistan’ın dekarbonizasyonda dünya lideri olarak yerini almaya hazırlandığı da kaydedildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.