30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hindistan’da Güneş Enerjisi Maliyetlerine Yüzde 20 Zam!

HİNDİSTAN (Enerji Portalı) – Hindistan’da PV kurulum maliyetleri, güneş modülleri için % 40 gümrük vergisinin ve hücrelere % 25’lik bir gümrük vergisinin yürürlüğe girmesiyle artacak.

Yapılan analizlere göre, 1 Nisan 2022’den itibaren temel bir gümrük vergisinin yürürlüğe girmesiyle birlikte güneş enerjisi tarifelerinin yaklaşık % 20 artabileceğini tahmin ediyor. Yenilenebilir Enerji Bakanlığı, Maliye Bakanlığının Nisan 2022’den itibaren güneş modüllerine % 40, pillere % 25 gümrük vergisi koyma önerisini onayladığını doğruladı.

Önerilen temel gümrük vergisi yapısı, ihale projelerinin tahsisi olmaksızın uygulanacaktır. Buna göre, 31 Mart 2022’ye kadar devreye alınmayan planlanmış projeler, yasa değişikliği tazminatına hak kazanamayacak. Böylece bu tür projelerin getirilerini ve borç ödeme kapasitesini doğrudan etkileyebilir.

1 Nisan 2022’den sonra devreye alınması planlanan projeler, yasa değişikliği tazminatı için uygun olacak. Ancak bu her zaman uzun bir süreç olmuştur. Bu aynı zamanda ofistörler için güç maliyetlerini de artıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.