30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hindistanda 5 GW Solar Park Projesi Onaylandı

Gujarat eyalet hükümeti, Dholera Özel Yatırım Bölgesi’nde yer alacak 5 GW güneş PV parkını onayladı. Dünyanın en büyük solar park projesinin tamamlanma ihtimali oldukça dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta Gujarat’ın başbakanı Vijay Rupani, Dholera Özel Yatırım Bölgesinde 5 GW’lık bir güneş parkının kurulumunu tamamladı.

Pv dergisine konuşan Iharm Markit’teki güneş analisti Dharmendra Kumar, projenin hala planlama aşamasında olmasına rağmen, devlet hükümetinin 11.000 dönüm araziyi halihazırda inşası planlandığını belirtiyor.

“Bu arazi devlet yönetimi altında olduğu için, özel arazilerde olduğu gibi arazi satın alma sorunu nedeniyle herhangi bir gecikme olmayacak” dedi.

Büyük ölçekli güneş santralinin inşaatı ya da tamamlanma süresi ile ilgili herhangi bir detay bulunmamakla birlikte, hangi teknolojinin kullanılacağına ilişkin olarak, Kumar, parkın bir dizi aşamada geliştirileceğini ve her bir aşama için bir ihale duyurusu yapıldığını açıkladı.

“İlgilenen şirketler, belirlenen tarife fiyatlarından daha düşük fiyatlar ile teklif vermek zorunda kalacaklar. En düşük tarife teklifleri olan şirketlere, projenin öngörülen zaman çizelgesi içerisinde geliştirilmesi, mühendisliği ve devreye alınması için ihale verilecektir ”dedi. PV- Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.