30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hindistan, Yeşil Enerji Sektöründe Yabancı Yatırımcıyla Büyüyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Hindistan, Nisan 2014’ten Eylül 2016’ya kadar enerji sektörüne 1,7 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekti, geçen yıl sektörde yaklaşık 432 bin kişiyi istihdam etti.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yapılan analize göre, 2017 yılında Hindistan’da yenilenebilir enerji sektöründe yaklaşık 432 bin kişi istihdam edildi.

Ülkede, yenilenebilir enerji sektörünün büyümesinde önemli faktörlerin olduğu belirtilen analizde, “Hükümet, yabancı yatırımcılara yenilenebilir enerji tabanlı üretim projelerini kurmanın ve Hint firmalarıyla finansal, teknik düzeylerde işbirliği yapmanın yollarını açtı.” ifadeleri kullanıldı.

Hindistan, Nisan 2014’ten Eylül 2016’ya kadar enerji sektörüne 1,7 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım aldı.

2022 yılı sonunda 175 gigavat enerji üretme hedefine ulaşmak için çalışan ülke, bunun 100 gigavatını güneş enerjisinden, 60 gigavatını rüzgardan, 10 gigavatını biyokütleden ve 5 gigavatını ise küçük hidroelektrikten elde etmesi planlanıyor.

IRENA Genel Müdürü Adnan Z. Amin’in görüşlerine yer verilen analizde, yenilenebilir enerjinin, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler için düşük karbonlu ekonomik büyümenin temelini oluşturduğunu belirterek,”Bu, sektörde yaratılan iş sayısının da artmasına neden oldu.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.