30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hindistan, Kömür İthalatını Düşürmeyi Planlıyor

HİNDİSTAN (Enerji Portalı) – Hindistan Kömür Bakanlığı, kömür ithalatını ve kömürün elektrik üretimindeki payını azaltmayı planlıyor.

Hindistan Kömür Bakanlığı, yerli ve yenilenebilir üretimde yaşanan artışa güvenerek önümüzdeki beş yıl içinde kömür ithalatını en az üçte bir oranında düşürmeyi planlıyor. Böylece geçen mali yılda yurtdışından 235.2 milyon ton kömür alan Hindistan’ın ithalatı Mart 2024’e kadar 150 milyon tonun altına inecek.

Kamu maden şirketi Coal India Ltd, ithalat hedefinin tutturulması için yıllık kömür üretimini yüzde 7,7 artırarak 2024’e kadar 880 milyon tona çıkarmayı amaçlıyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 2024 yılına kadar ülke ekonomisini 2.8 trilyon dolardan 524 trilyon dolara çıkarmak istiyor. Yetkililer enerji ithalatını azaltmak ve yerel kaynakları kullanmak bu amacın gerçekleştirilmesinde kilit öneme sahip olduklarını ifade ediyor.

Kömür ithalatını azaltma planı aynı zamanda Güney Asya ülkesinin hava kirliliği ile mücadele etmek için kömürden kademeli olarak uzaklaştığını gösteriyor.

Elektrik Kurumu’na göre, kömürün Hindistan’ın elektrik üretimindeki payının 2030’a kadar %72’den % 50’ye düşeceği öngörülüyor. Bu politikalarla Hindistan’da yenilenebilir enerji yatırımlarının da artması bekleniyor.

Kaynak: Bloomberg

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.