30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hindistan, Dünyanın En Büyük Nükleer Santralini İnşa Edecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Hindistan’da inşa edilecek dünyanın en büyük nükleer santrali için enerji devleri GE ve EDF arasında stratejik işbirliği anlaşması imzalandı.

Dünyanın en büyük nükleer projesi, Hindistan’ın Maharashtra kentinde kurulacak 6 adet EPR reaktöründen oluşacak.

EDF Grubu, Fransa ve Hindistan arasındaki ikili anlaşmaların imzalanmasıyla birlikte 2010 yılından bu yana Franco-Hindistan sivil nükleer ortaklık girişimlerine katıldı. Jaitapur bu ortaklığın amiral gemisi projesidir. Jaitapur’un Hindistan hükümetinin 2015’te Paris Konferansı sırasında ortaya konan ve Hindistan’daki yenilenebilir enerji ve nükleer enerjinin büyümesini hızlandırmayı amaçlayan enerji geçiş hedeflerini doğrudan desteklemesi amaçlanıyor.

2016 yılında EDF, toplam 10 gigavata yakın kapasiteye sahip 6 EPR’nin tasarımı ve yapımı için ilk teknik ve ticari teklifi verdi. Her bir reaktör birimi 1600 megavat kapasiteye sahip olacak. EPR reaktörlerinin, olgun bir enerji sistemine sahip olan Hindistan gibi hızlı büyüyen bir ülkeye uygun olduğunu belirtiliyor.

EDF Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Xavier Ursat, söz konusu stratejik anlaşmanın, dünyanın en büyük nükleer projesinin uygulanmasında yeni bir safhanın başlangıcına işaret ettiğini belirterek, “Uzmanlığı dünya genelinde yaygın olarak tanınan deneyimli bir ortak tarafından desteklenmekten gurur duyuyoruz. Hindistan’daki uzun vadeli stratejilerimizin bir araya getirilmesiyle desteklenen bu uzun vadeli anlaşma, Hindistan’ın enerji karışımının geleceği için umut verici bir adım.”

Konuya ilişkin yapılan ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu anlaşma, 6 reaktör biriminin her birinde konvansiyonel adanın inşası ile ilgili uzun vadeli bir ortaklık için temelleri oluşturmaktadır. GE Power, Jaitapur nükleer santralinin konvansiyonel tasarımını yapacak ve ana bileşenlerini tedarik edecek. Şirket ayrıca şu anda tartışmalı olan nükleer santralin işletmecisi ve NPCIL’in gereksinimlerine cevap vermek için operasyonel destek hizmetleri ve bir eğitim programı da sunacak. Tüm projeyi (nükleer ada, geleneksel ada ve yardımcı sistemler) kapsayan mühendislik entegrasyonundan EDF sorumlu olacak ve tüm gerekli giriş verilerini sağlayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.