30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hindistan, ABD’den Petrol İthalatını Artırdı

HİNDİSTAN (Enerji Portalı) – Hindistan’ın ABD’den gelen ham petrol ithalatı, cari mali yılın ilk beş ayında %72’nin üzerine çıktı.

Resmi verilere göre, Hindistan Nisan-Ağustos 2019’da bir önceki yıla göre biraz düşerek 91,24 milyon ton ham petrol ihraç etti. Hindistan’ın ABD’den gelen ham petrol ithalatı ise ele alınan dönemde % 72’nin üzerine çıktı.

Ticari Zeka ve İstatistik Genel Müdürlüğü (Directorate General of Commercial Intelligence and Statistics) verilerine göre; ABD, Nisan-Ağustos 2018 döneminde, bir 2,6 milyon ton gerçekleştirmişken bu yıl 4,5 milyon ham petrol ihracı gerçekleştirdi.

Irak, ülkenin en büyük petrol tedarikçisi…

Irak, Hindistan’ın en büyük ham petrol tedarikçisi olmaya devam ediyor. Irak, Nisan-Ağustos ayları arasında Hindistan’a 21,24 milyon ton ham petrol satışı yaptı.

Ülkenin en büyük ikinci petrol tedarikçisi Nijerya Hidinstan’a, ele alınan dönemde yıllık 5,81 milyon ton artışla 7,17 milyon ton ham petrol ithal etti.

Nijerya’yı takip eden ülkeler ise sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 6,4 milyon, Venezuela 6,17 milyon ton satış gerçekleştirdi.

İran yerini Nijerya’ya devretti…

Hindistan, Mayıs’ta ABD tarafından getirilen ekonomik yaptırımlar nedeniyle İran’dan ham petrol ithal etmeyi bıraktı. İran’ın yerini ise Nijerya doldurdu.

Kaynak: Commodity Online

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.