30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hindistan 60 Milyar Dolarlık Doğal Gaz Hattı Yatırımı Yapıyor

HİNDİSTAN (Enerji Portalı) – Hindistan Petrol Bakanı, karbon salınımlarını azaltmak amacıyla yapmayı planladıkları yeni adımlardan bahsetti.

Hindistan, birçok sanayisinin ve kentlerinin doğal gaz dağıtım hattı ağına bağlı olmaması nedeniyle kömür ve petrolden daha az sera gazı salan doğal gaz kullanımını artırma çabalarında zorluk yaşıyor.

Petrol Bakanı Dharmendra Pradhan, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Bakan, Hindistan Enerji Forumu’nu izleyen raportörlere yaptığı açıklamada, hükümetinin yönetim döneminin sona ereceği 2024 yılı ortalarına kadar şirketlerin, tüm eyaletleri birbirine bağlayacak dağıtım ağına ve doğal gaz dışalım tesisleri inşasına 60 milyar ABD doları tutarında yatırım yapacaklarını söyledi.

Bakan Pradhan,  “Potansiyel yatırımlardan söz etmiyorum, vermiş olduğum rakam halen yürütülmekte olan projeyle ilgilidir.” diye de ekledi. 

Hindistan’ın toplam doğal gaz tüketimi 166 mscmd…

Hindistan’ın doğal gaz tüketimindeki büyüme 2010 yılında %11 olarak gerçekleşirken 2018/19 mali yılında %2,5’e geriledi. Hindistan’ın günlük toplam doğal gaz tüketimi ise yaklaşık 166 milyon standart metreküp (Million Standard Cubic Meters Per Day, mscmd) oldu.

Sekiz devleti birbirine bağlayacak olan Urja Ganga boru hattı projesinin yapım çalışmaları devam ediyor…

Başbakan Narendra Modi daha önce Hindistan’ın enerji karışımındaki gaz payını 2030’a kadar %15’e çıkarmak için bir hedef belirlemişti. Hindistan’ın en büyük gaz kuruluşu Gail Ltd (GAIL.NS), Bihar, Batı Bengal, Jharkhand ve Odisha’nın doğu eyaletlerini birbirine bağlayan 2.660 km’lik (1.660 mil) Urja Ganga boru hattı projesini tamamlamaya yakın olduğunu söyledi. Boru hattı günde 16 milyon metreküp gaz kapasitesine sahip olacak.

Bakan, hükümetin kuzeydoğu Hindistan’da, Butan, Myanmar, Bangladeş ve Çin’i çevreleyen bir bölge olan sekiz devleti birbirine bağlamak için kuzeydoğu doğal gaz şebekesini kurmaya başladığını söyledi. Dağıtım şebekesinin 2023 yılına kadar hazır olacağını söyledi.

Kaynak: Reuters

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.