30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hidrolik Çatlatma Yönetmi İle Petrol Keşfedilmeye Devam Edilecek!

ANKARA (Enerji Portalı) – Geçtiğimiz hafta, Hidrolik Çatlama yöntemi ile Diyarbakır’daki ‘Mermer-1 ve Hançerli-5’ sahalarında yerin 3 bin 500 metre altında kaya gazı keşfedildi. ABD ve Kanada’da yaygın olarak kullanılan yöntem Türkiye’de ilk kez Diyarbakır’da kullanıldı.

Geçtiğimiz hafta, Hidrolik Çatlama yöntemi ile Diyarbakır’daki ‘Mermer-1 ve Hançerli-5’ sahamızda yerin 3 bin 500 metre altında kaya gazı keşfedildi. ABD ve Kanada’da yaygın olarak kullanılan yöntem Türkiye’de ilk kez Diyarbakır’da kullanıldı.

Son 10 yıldır başta ABD ve Kanada olmak üzere Dünya genelinde oldukça uygulanan Hidrolik Çatlatma yöntemi, Türkiye’de daha önceleri doğal gaz arama çalışmalarında kullanılıyordu. Yöntem bundan sonra petrol keşfetmede de yeni yöntem olarak kullanılacak.

Diyarbakır’daki ‘Mermer-1 ve Hançerli-5’ sahalarında Keşif Nasıl Yapıldı?

Bölgedeki arama faaliyetleri sırasında kaya içinde petrol gözleri keşfedilince yetkililer tarafından çatlatma yöntemi kullanılmasına karar verildi. Daha sonra, petrol bulunan alana yatay sondaj yapıldı. Açılan sondaj ile kayanın parçalanıp içindeki petrolün serbest kalması için hidrolik basınç uygulandı. Son adımda ise, ortaya çıkan petrol dikey sondaj yapılarak yeryüzüne çıkartıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ilk hedefi 50 yeni kuyu açıp bu yöntemle petrol çıkartmaya devam etmek. Bu hedef doğrultusunda Diyarbakır’da iki, Siirt’te bir petrol sahası kullanılması planlanıyor.

Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.