30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Hidrojenli Otomobil Almadan Önce Bilinmesi Gereken 10 Şey

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünyadaki petrolün azalması ve küresel ısınmanın yarattığı endişeyle birlikte otomobil üreticileri çevre dostu araçlar geliştirmek için yoğun bir çalışma içerisinde girdi.

Otomobil üreticileri bu çabalarının sonucunda heyecan verici yeni motor teknolojileri üretti. İlk olarak benzinli-elektrikli melezler vardı ve şimdi Tesla Model S ve Nissan Leaf gibi çok sayıda elektrik araç yollara çıktı. Bununla birlikte, elektrik sürdürülebilir yakıt çözümleri arayışındaki tek çözüm değil. Hidrojen de düşük maliyetli, yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak kullanılıyor.

Şu anda sadece Hyundai ix35 Fuel Cell ve Toyota Mirai olmak üzere sadece iki hidrojenle çalışan araç var ama gelecekte diğer markalarında da hidrojenli araçları yollara çıkacak.

Hidrojenle çalışan araçlar hakkında bilinmesi gereken 10 şeyi otomobil meraklıları için derledik.

1. Güç = su

ix35 Fuell Cell, kaputun altında geleneksel bir motora sahip değil, bunun yerine adından da anlaşılacağı gibi bir yakıt hücresi bulunuyor. Bu, aracın deposundaki hidrojen ve dışarıdan gelen havadaki oksijeni emer ve araca elektrik sağlamak için elektrotlar oluşturacak şekilde kimyasal bir reaksiyon oluşturur. Bunun sonucunda ortaya çıkan tek atık ürün ise su. Bu, sıfır emisyon anlamına geliyor.

2. Sessiz motor …

Elektrikli araçlar gibi hidrojenle çalışan araçlarda da motor sesi yoktur. Sürüş sırasında duyacağınız tüm ses lastiklerin asfalt üzerindeki normal sesidir

3. Performans

Hidrojenle çalışan bir araba sahibi olmak ve çalıştırmak için ne gibi tavizler vereceğinizi merak edeceksiniz. Performans, düşündüğünüz bir alan olabilir ama merak etmeyin, hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

4. Bir de pil var

Hidrojen aracınız gazla beslenirken, aynı zamanda bir batarya da bulacaksınız. Bu, başlangıç ve ilk hızlanma gibi işlerle görevlendirilmiştir. Batarya, frenleme sırasında üretilen kinetik enerjiyi kullanarak kendini yeniden şarj eder.

5. Devir saati yok

Hidrojenli otomobillerde yanıcı motor ve geleneksel vites kutusu yok. İçeri gir ve otomatik bir şanzımanın neye benzediğini göreceksin – ama hidrojen arabasının yoluna devam etmesi için vites yok. Göstergede sadece bir güç çubuğu yer alıyor. Gaza ne kadar fazla basarsanız o kadar yükseğe çıkarsanız ve bir üst güç ölçeğine geçersiniz.

6. Uzun menzil

Hidrojenin bir diğer yararı da benzinli araçlarla yakın menzillere sahip olmasıdır. Bu da uzun yolculuklarda daha z dur-kalk anlamına geliyor.

Toyato Mirai’nin tahmini 502 kilometre menzili varken, Hyunda, ix35’in tek bir hidrojen tankı ile 593 kilometre kadar yol yapabileceğini iddia ediyor.

7. Hızlı yakıt dolumu

Yakıt ikmali süreci de geleneksel otomobillerle aynıdır. Aracın yan tarafındaki kapağı açarak, hidrojeni doldurmak için bir nozül yerleştirirsiniz.

Aracınızın deposunu 3 ila 5 dakikada (boyuta bağlı olarak) doldurabilirsiniz ki bu da en hızlı elektrikli araç şarj sürelerinden (30 dakika kadar) bile daha hızlıdır.

Yakıt ikmali süre olarak daha avantajlı olas da büyük bir sorun var, hidrojen satan herhangi bir yeri bulmak için mücadele edersiniz.

Örneğin, İngiltere’de sadece 4 tane hidrojen dolum istasyonu var. Bu sayının 2020 yılına kadar İngiltere’de 65’e çıkması bekleniyor.

8. Infotainment dahil

Sat Nav, Bluetooth telefon-eşleştirme, dijital radyo, cruise kontrol, klima kontrolü, geri vites kamerası, park sensörleri – hepsi hidrojenli araçlar mevcut olabilir.

9. Stepne için yer yok

Hidrojenli araçlarda stepne için yeterli alan yok çünkü hidrojen tankı çok yer kaplıyor. Bir etki sırasında patlamayacak kadar güçlü olması gerekiyor.

Hyundai’nin hidrojen tankı karbon fiberle sarılmış bir alüminyum varilden oluşuyor ve toplamda 1,6 inçlik bir duvar kalınlığına sahip, arkadaki ve alt şasideki tüm alt alanı kaplıyor.

10. Henüz yeteri kadar ucuz değil

Hidrojenle çalışan araçların en en caydırıcı tarafı ise sınırlı bir bagaj hacmine sahip oldukları düşünüldüğünde liste fiyatlarının çok yüksek olması.

Hyundai, fiyatı daha da düşürecek daha kompakt bir model üzerinde çalışıyor.

Hidrojenli araçların sürücüler için gerçekten cazip olabilmesi için diğer otomobil markalarının da bu alana yatırım yapması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir