30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Hidrojen Enerjili Yerli Araç Avrupa Şampiyonu Oldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uludağ Üniversitesi öğrencileri, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “Shell Eco Marathon Avrupa 2018” yarışmasında tasarladıkları hidrojen enerjili yerli araçla birinci oldu.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, 1939 yılından beri düzenlenen uluslararası alternatif enerjili araçların yarıştığı ve dünyanın en prestijli mühendislik yarışmasından biri olan “Shell Eco Marathon Avrupa 2018″in Londra’da gerçekleştirildi.

Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu (UMAKİT) öğrencileri yarışmada, hidrojen enerjili yerli aracıyla bir metreküp hidrojen gazıyla 182,6 kilometre gitme başarısı göstererek, en verimli araç oldu ve Avrupa şampiyonu olmayı başardı.

UMAKİT ekibinin, yarışma tarihinde bunu başaran ilk Türk ekibi olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Araş. Gör. Mert Ali Özel, Alperen Kaya, Seçkin Çakır, Ebubekir Pınar, İsmet Berkay Kabatepe, Şevval Ferazoğlu, Furkan Avcı, Batuhan Temiz, Turgut Can Şahin, Aslıhan Pamuk, Furkan Onat, Tuğba Hacıoğlu ve Selim Şenocak’tan oluşan 13 kişilik Makine ve Elektrik-Elektronik mühendisliği bölümü öğrencileri, bir yıl boyunca süren yoğun çalışmalar sonucunda, ‘Barbaros’ isimli hidrojen enerjili aracının, yerli motorunu, motor sürücü devresini, 1.3 kg ağırlığındaki karbon fiber jantı, inovatif soğutma sistemi, aktif ve pasif güvenlik sistemlerini tasarlama ve üretme başarısını gösterdi.

– “Aracımızın verimliliği daha da geliştirmeyi hedefliyoruz” 

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Takım Kaptanı Alperen Kaya, dünyanın sayılı üniversitelerinin katıldığı yarışmada ülke ve üniversitelerini şampiyon olarak temsil ettiklerini belirterek, şunları ifade etti:

“Her bir ekip üyesi arkadaşımın yoğun çalışmalarının ve vakitlerinden ettikleri fedakarlığın karşılığını yarışta birinci olarak aldık. Üniversitemizin, sponsorlarımızın ve rektör hocamız Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın desteği bizlerin en büyük dayanağı oldu. Tasarladığımız yerli araçla, okulumuzu en iyi şekilde temsil etmenin gururuyla gelecek sene inovasyona sahip ürünlerimizin sayısını ve aracımızın verimliliği daha da geliştirmeyi hedefliyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.